Den stromů

Den stromů je svátek, který se slaví téměř po celém světě již od poloviny 19. století. V České republice byl však Den stromů byl vyhlášen až roku 1906 a každoročně připadá na 20.října. Tento den má připomenou, jak důležité stromy v přírodě jsou a že je musíme chránit.
Historicky první Den stromů (angl. Arbor Day) se slavil 10.dubna 1872 v americké Nebrasce. Nápad slavit Den stromů se spojuje se jménem J. Sterlinga Mortona, který začal právě v Nebrasce, která byla popisována jako holá krajina bez zeleně, sázet nové stromy. Za první rok oslav se v Nebrasce vysadilo více než jeden milion stromů.
V České republice se začal Den stromů slavit roku 1906 a po menším ústupu byl roku 2000 obnoven. Svátek v ČR připadá na 20. října.
Ani naše škola na Den stromů nezahálela. Během prvních dvou hodin se všechny první třídy spolu s svými deváťáky vydaly zasadit čtyři nové stromy na školní zahradu. Prvňáčkům šla práce hezky od ruky, a tak bylo brzy hotovo. Pokud bude naše škola v této tradici pokračovat, postupně se podél školní zahrady vytvoří krásný živý plot.
Petr Hrubeš