Tisková zpráva – Planeta Internetu

Dne 20.6.2000 byl zakončen 3. ročník projektu Planeta Internetu. Planeta Internetu pomáhá základním a středním školám vstoupit do světa informací, do světa Internetu. Díky generálnímu partnerovi projektu Českému Telecomu došlo k rozšíření seminářů o Internetu do celé České republiky. Seznámit se s Internetem tak mohlo 10 869 žáků, studentů a pedagogů, proběhlo 686 seminářů, kterých se zúčastnilo celkem 343 škol. Semináře probíhaly v devíti regionech republiky včetně Prahy.

Zájem o semináře předčil veškerá očekávání a v řadě případů byly vypsány další termíny při pořádání dvou seminářů denně po dobu 5 – 10 týdnů v každém regionu. Nejvíce populární se staly semináře na Ostravsku, které byly naplněny během tří dnů. V Praze se kurzy konaly denně od ledna do června letošního roku.

Společně s partnery projektu jsme vytvořili EDU.IOL balíčky připojení, které jsou ideálním, jednoduchým a efektivním řešením pro každou školu, která uvažuje o novém připojení do Internetu nebo vylepšení stávajícího připojení. Balíčky obsahují čtyři druhy připojení, dial-up, ISDN, bezdrátové připojení a připojení pevnou linkou. Součástí balíčků je produkt Mail602 Messaging server. Jedná se o integrovaný komunikační server, který přináší internetové služby pro celou školní síť. Balíčky si školy mohou objednávat až do konce školních prázdnin.

V rámci letošního ročníku se uskutečnila setkání s řediteli a informatiky škol v jednotlivých regionech i v Praze. Hovořili jsme s více než 840 zástupci škol a ptali jsme se na jejich názory ohledně stavu Internetu na školách, na jejich problémy s Internetem a načerpali podnětné údaje pro další ročníky. Na nejpalčivější otázku: Co brání rozvoji Internetu na školách? nejčastěji odpovídali, že cena, nízká internetová gramotnost učitelů a v neposlední řadě neexistence koncepce výuky Internetu. K tomu mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha poznamenal: „ČESKÝ TELECOM si plně uvědomuje nezbytnost výuky Internetu na školách a proto postupné zpřístupňování Internetu školám považujeme za jednu z našich současných priorit. Předpokládáme, že se naše spolupráce bude v příštích letech ještě dále rozšiřovat.“

V pondělí 19.6.2000 proběhlo finálové kolo soutěže Planeta Internetu za účasti zástupců deseti nejúspěšnějších škol z celé České republiky. Vítězem se stala Základní škola Ratibořická 1700, Horní Počernice - Praha 9. Druhé místo obsadila ZŠ Za Nádražím, Školní 222, Český Krumlov a třetí Gymnázium Jiřího Wolkera, Kollárova 3, Prostějov.

Třetí ročník Planety Internetu určil jasný směr pro ročníky budoucí. Budeme nadále usilovat o zlepšení situace ohledně Internetu na školách zejména v těchto třech oblastech: zvyšování internetové gramotnosti – cílem je seznámit s Internetem alespoň 20 000 žáků studentů a pedagogů, připojování škol – především navyšování rychlosti připojení a vybavování legálním softwarem – každý učitel by měl mít svůj e-mail.

Regionálními partnery projektu jsou Gymnázium Prostějov, Internetová kavárna společnosti PROVINTER Hradec Králové, Integrovaná střední škola stavební Jihlava, Internetová kavárna
X-FILES České Budějovice, Alien – Internet Club Plzeň, Internet café Ostrava, Stand Internet studio Brno, Internetová kavárna Jaroslava Fryče Liberec.

Generálním partnerem projektu je společnost ČESKÝ TELECOM.

Organizátory projektu jsou společnosti Planeta.cz, INTERNET OnLine a Software602.