Z vyprávění politických vězňů

Ve čtvrtek 4. 12. se v učebně přírodopisu uskutečnila přednáška bojovníků proti totalitě. Přednášku vedl historik pan Povolný a bývalí političtí vězni Růžička a Mgr. Mánek s členem PTP Ing. Karlem Podruhem. Přednášku začal pan Povolný, vyprávěl nám, jak komunisté za maličkosti zavírali lidi jako politické vězně. Poté začal svůj příběh pan Růžička, který se zúčastnil studentské demonstrace na podporu demokratického prezidenta Beneše. To se stalo na počátku vlády komunistické strany v roce 1948. Bohužel měl tu smůlu, že ho za to zavřeli na dva roky do vězení. Když byl konečně propuštěn, okamžitě si ho předvolali na vojnu. Musel jít k ?černým baronům?, tj. nedali mu do ruky zbraň a poslali ho další roky makat s lopatou k oddílům PTP. Nikde ho potom nevzali do lepšího zaměstnání, celý život vykonával těžkou fyzickou práci.

Potom nám vyprávěl svůj příběh pan Mgr. Mánek, který byl zamlada, od 15 let, vedoucím oddílu skautů v Českých Budějovicích. Když se doslechl, že na gymnáziích propouštějí nekomunistické profesory a ředitele, neváhal, protestoval a rozdával zakázané tiskoviny. Byl poslán do vězení na dva a půl roku. Po propuštění mu přišel povolávací list na vojnu a také ho dali k Pomocným Technickým Praporům. Když k němu po vojně přišlo STB, s žádostí, aby dělal pro ně, rázně je odmítl. Toto se opakovalo ještě dvakrát. Potom byl převezen do dolů. Nemohl si udělat žádnou školu, protože byl politicky nespolehlivý. Podařilo se mu jen dodělat si střední školu mimo Jihočeský kraj. Pan Mánek si svůj sen o škole splnil až ve svých 62 letech. Po Sametové revoluci se přihlásil ke studiu a získal vysokoškolský titul.

U PTP si oba prožili nejhorší chvíle svého života, neboť museli vykonávat den co den těžkou práci za minimum potravy. Když nesplnili denní normu, byli posláni na samotku, kde byli tak dlouho, dokud práci nesplnili. Na samotkách (v ajnclíku) jste se ocitli v holé betonové místnosti bez oken a bez postele. Jediné co zde bylo, byla nádoba na vykonání potřeby. Denní příděl, chleba a voda, byl poloviční. Předtím ve vězení na Pankráci oba dva strávili dva roky. Oproti PTP to byl prý vcelku luxus. Měli postel, jídlo, toalety. Jen s pitnou vodou byl problém, neboť když jste se chtěli napít, museli jste si pitnou vodu nabrat z toalety. Jiná prostě nebyla.

Pan Růžička nám nakonec zpaměti recitoval vlastní báseň, kterou ve vězení napsal pro svou milou. Vždyť mu bylo jen něco přes 18 let, když ho zavřeli.

Tito pánové nám chtěli říct, že komunismus je zvěrstvo největší, neboť jejich metody popravování politických vězňů byly šokující, a dokonce se nezastavili ani před popravením ženy. Krutě pomalu totiž oběsili i poslankyni za národně socialistickou stranu paní Miladu Horákovou. Komunisté v Československu popravili 234 lidí z politických důvodů. To znamená, že to nebyli ani vrazi ani lupiči, jen měli jiné názory než komunisté.

Komunismus se již nikdy nesmí dostat k moci, aby mohl znovu páchat tyto činy. A o to se musíme postarat my studenti, vždyť i v minulosti si studenti vydobyli to, co dospělí nemohli a neodvážili se.

Tomáš Suk 9.A

X

Přihlášení uživatele



Používejte stejné přihlašovací údaje
jako ke svému účtu na školním počítači