O člověku, který se nikdy nezlomil

V pátek 21.listopadu měli žáci 9.B a 9.A možnost vyslechnout si vyprávění paní Jany Pilátové o jejím dědečkovi. Jeho příběh, příběh bojovníka proti komunistické zvůli, příběh nezlomeného politického vězně, by vydal na celý napínavý film. Však taky jeho osudy zfilmujeme a odešleme do soutěže " Bojovníci proti totalitě očima dětí". Hlavní hrdina, pan Ondrášek, před sedmi lety zemřel. Naštěstí měl vztah k psaní a zanechal po sobě deník a nedokončený román. Jeho vnučka z něho kousky přečetla a ukázala zajímavé fotografie. Když unikl prvnímu zatčení, schovával se nějaký čas v díře v lese. Pak žil 3,5 let doma na půdě, estebákům přímo před nosem. Dům byl nepřetržitě hlídaný, přesto při žádné prohlídce policie úkryt nenašla. Jak nám však paní Pilátová vyprávěla, situace byla těžká pro celou rodinu, a tak se čas ukrývání jednoho dne naplnil...
Deváťáci poslouchali velmi pozorně. Že se někdo u nás pustil do otevřeného boje proti komunistům, rodina stála při něm a všichni prožili myšlenkově svobodný život, zní v naší nehrdinné době skoro neuvěřitelně. Proto, aby se na takové lidi nezapomnělo, natočíme náš film.