Londýn, City of London, cesta zpět

Pokračování?

Čtvrtý den následovala konečně prohlídka historické části Londýna, pro některé určitě nejlepší. Ráno nám trvala cesta do samotného centra téměř hodinu, ale stálo to zato. Autobus zastavil kousek od Big Bena, kde všichni vyndali foťáky a začali cvakat, jako Japonci v Krumlově. Ale ten pohled byl opravdu skvělý. Poté jsme se vydali kolem Houses of Parliament směrem k Westminster Abbey, tradičnímu místu korunovace a posledního odpočinku anglických panovníků. Jak jsem již psal, školy měly prázdniny, a proto nebyl Londýn natolik zaplněn, jak bývá v ostatní dny. Někteří z nás pak navštívili Londýnské oko, což je největší vyhlídkové kolo na světě, které je vysoké 135 m. I přesto, že kabinky byly klimatizované, byl v nich obrovský hic. Po tomto krásném výhledu jsme se vydali do Buckinghamského paláce, kde se konaly přípravy na narozeniny královny Alžběty II., které je nyní 83 let. V zemích, ve kterých vládne, žije přibližně 125 miliónů lidí. Přípravy to byly velkolepé. Celou tuto akci hlídal i vrtulník. Poté jsme se již vydali parkem svatého Jakuba na Trafalgarské náměstí a pak na Leicester square, kde jsme dostali hodinový rozchod. Někteří si zde vyměnili eura na libry a mohli jsme jít nakupovat.

Odtud jsme jeli typickým poschoďovým autobusem k muzeu Madame Tussaud´s. Jako figuríny jsou zde např. David Beckham s manželkou Victorií, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lopez, Britney Spears, Arnold Schwarzenegr, Daniel Radclife, John Travolta, Lance Amstrong, Pelé, Muhammed Ali, Tiger Woods, Nicolas Cage, Spiderman, Shrek, Pablo Piccaso, Luciano Pavarotti, Jan Pavel II., Dalajláma, Albert Einstein, princezna Diana, královna Alžběta II., Michael Jackson, Freddie Mercury, J. F. Kennedy, Jásir Arafat, Saddám Husajn, Adolf Hitler. Dále je v tomto muzeu připravena strašidelná část, na kterou nesmí těhotné ženy, epileptici, staří lidé a děti do 12 let (tuto věkovou hranici bych po této zkušenosti možná navýšil). V tomto strašidelném koutku jsou i živí herci, kteří se nikoho nesmějí dotknout. Je tam tma, pára ze všech stran, strašidelné zvuky a někdo tam na vás vyběhne... Ale když vyjdete ven, cítíte se jako frajeři a to stojí zato. Mnoho lidí se shodlo na tom, že tahle strašidelná část byla nejlepší z celého zájezdu. Na závěr v Madame Tussaud´s jsme nasedli do jezdícího vláčku z taxíků, kterým jsme projeli dějiny Anglie. Pokud někdo pojedete do Londýna, určitě toto muzeum navštivte.

Po příjezdu zpět do rodin na nás čekala večeře, nyní kuře, rýže politá tomatovou omáčkou a kukuřice. Byla to naše poslední večeře u rodin a také byla nejlepší. Ráno jsme měli znovu cereálie a mohli jsme vyrazit na poslední londýnský den našeho zájezdu. Jeli jsme do Greenwich, kde se nachází nultý poledník, takže můžete stát jednou nohou na západní polokouli a druhou na východní. Poté jsme jeli nadzemní dráhou k Bank of England, ke katedrále svatého Pavla, kde mimochodem měla svatbu princezna Diana. Pak jsme pokračovali k Temži do lodi HMS Belfast, která válčila ve II. světové válce, dále pak přes Tower Bridge do Toweru, kde bylo popraveno hodně známých lidí anglických dějin a také se zde nacházejí korunovační klenoty. Z Toweru jsme jeli lodí po Temži zpět k našemu autobusu a mohli jet domů do ČR.
Nyní jsme jeli pod kanálem La Manch Eurotunelem, který se nachází 40 m pod mořským dnem. Cesta trvala asi 16 hodin. Mnozí by se do Londýna hned přestěhovali, vy se tam nemusíte stěhovat, ale alespoň návštěvu určitě doporučujeme.

SKVĚLÝ ZÁJEZD!

Karel Severa

Houses of Parlaiment a Big BenLondon EyeDouble deckerStrážníciWestminster AbbeyWestminster AbbeyBig BenLondon EyeBig BenBig BenLondon EyeBig BenLondon EyeBuckingham PalaceBuckingham PalaceBuckingham PalaceBuckingham PalaceBuckingham PalaceSt. James ParkSt. James ParkBuckingham PalaceTrafalgar squarePiccadilly circusJennifer LopezAngelina Jolie, Brad PittShrekNicolas CageAlžběta II.BeatlesMarilyn MonroeBrianCesta busem