Zprovoznění připojení k WiFi z OS Android

Připojení k WiFi síti na naší škole je umožněno pro všechny žáky a učitele. Učitelé využívají SSID zsnadrazi-ucitele a pro žáky je připravena síť s SSID zsnadrazi-zaci.
U WiFi sítě jsou zavedena pravidla omezující přístup k nevhodným webovým stránkám nebo stránkám, které nepatří k výuce. Pro zprovoznění sítě na noteboocích a dalších přístrojích s OS Windows byl už vydán krátký návod.

Pro připojení k síti je nutné provést několik přípravných kroků:

 1. Stažení a instalace certifikátu
 2. Nastavení hesla pro přístup k WiFi
 3. Připojení k síti

Pro úspěšné dokončení připojení podle tohoto návodu je nutné splnit omezení na pouze jedno zařízení registrované v naší síti. Pokud jste již používali nějaké jiné zařízení na školní síti WiFi (školní nebo vlastní notebook, starší mobilní telefon, ...) a přejete si přejít na nové zařízení, napište správci sítě. Pokud si přejete používat současně více zařízení, je nutné zprovoznění provést s pomocí správce sítě - musí být zjištěna MAC adresa nového telefonu či tabletu, což nemusí být triviální. Pro více informací prosím opět kontaktujte správce.

Stažení a instalace certifikátu

Přítomnost certifikátu je nutná k úspěšnému ověření přístroje v průběhu autentizace uživatele. Slouží k zašifrování komunikace s ověřovacím (RADIUS) serverem. Pomocí šifrovaného spojení jsou dále předány i přihlašovací údaje uživatele a na jejich základě dojde k přihlášení a zavedení příslušných nastavení a omezení.

Pro instalaci certifikátu je nutné jej nejdříve stáhnout z internetu do paměti mobilního telefonu nebo tabletu. Vhodné je stáhnout certifikáty na jiném počítači nebo přístroji na SD kartu cílovéo přístroje, případně připojením přes jinou WiFi síť a použitím integrovaného internetového prohlížeče.
Certifikáty jsou dostupné ke stažení v naší sekci Download.

Stáhněte všechny tři soubory, různé verze OS Android jsou schopné pracovat s různými formáty certifikátu. Po stažení certifikátu postupujte podle následujících kroků.

 1. Menu zabezpečení
 2. Přejděte do nabídky nastavení telefonu nebo tabletu a najděte menu Zabezpečení.

 3. Instalace z karty SD
 4. U konce této nabídky najděte položku "Instalace z karty SD", popř. jiný název, v popisku položky však bude uvedena spojitost s certifikáty přístroje.

 5. Výběr certifikátu
 6. Pokud máte certifikát nahraný v přístroji, měla by se v nově otevřeném seznamu objevit jedna nebo několik položek zsnadrazi.*.

  Pokud jste certifikáty stáhli, ale přesto v seznamu nejsou, zkuste je nalézt pomocí správce souborů v paměti přístroje a přesunout do hlavního adresáře (root) zařízení nebo paměťové karty a potom by se již měly v seznamu zobrazit.

  Pokud se v seznamu zobrazí certifikát zsnadrazi.crt, doporučujeme použít tento.

 7. Název certifikátu pro uložení
 8. Telefon se následně zeptá, pod jakým jménem chcete ve správci certifikátů tento certifikát uložit. Jméno můžete vybrat libovolné, pro přehlednost však použijte "zsnadrazi".

 9. Výběr hesla úložiště
 10. Některé telefony (především ty se starší verzí OS Android) vyžadují zaheslování úložiště certifikátů. Takové heslo je požadováno vždy poprvé po startu přístroje, kdy přistupujete ke správci certifikátů, a proto je nutné si toto heslo zapamatovat. Pokud jste dříve žádný certifikát neukládali, budete vyzvání k vytvoření nového hesla.

 11. Dokončení instalace certifikátu
 12. Pokud jste prošli všemi kroky instalace certifikátu, objeví se na okamžik informační bublina s informací o úspěšném uložení certifikátu do interního úložiště. Poté již můžete pokročit k dalším nastavením...

Nastavení hesla pro přístup k WiFi

 1. Otevřete stránku pro nastavení hesla pro přístup k WiFi
 2. Přihlaste se k systému
 3. Pro přihlášení použijte stejné údaje jako pro přihlášení ke svému účtu na školních počítačích.

 4. Vyplňte do dialogu 2x vaše heslo
 5. Heslo musí splňovat nároky na složitost hesla, aby nedošlo k jeho snadnému prolomení. Musí obsahovat kombinaci dostatečné délky, velkých a malých písmen číslic a speciálních znaků.

  Okénka vedle vstupních polí symbolizují použitelnost hesla. Od střední úrovně je již možné heslo uložit a používat.

 6. Odhlaste se ze systému a zavřete okno prohlížeče
 7. Po nastavení hesla můžete pokročit k dalšímu kroku.

Připojení k síti

Konfiguraci sítě provádějte přímo v dosahu školní sítě, urychlíte tím otestování svých nastavení.

Síť nepoužívá běžných zabezpečení WEP, WPA, WPA2, ale přihlášení pomocí protokolů 802.1x s ověřením EAP. Další nastavení volte podle následující tabulky. Název certifikátu CA (certifikační autority) odpovídá názvu zvoleném při instalaci certifikátu

Metoda EAP: PEAP
Ověření fáze 2: MSCHAPv2
Certifikát CA: zsnadrazi
Identita: Vaše přihlašovací jméno
Anonymní identita: Ponechte prázdné
Heslo: Vámi vytvořené bezpečné heslo


Vytvořil 6.1.2013 Ing. Jan Kříž, správce ICT
v.1 (130106)

X

Přihlášení uživatelePoužívejte stejné přihlašovací údaje
jako ke svému účtu na školním počítači