![]() |
Oficiální informační systém regionu Český Krumlov | |
Oficiální informační systém regionu Český Krumlov je od 15. 6. 1998 uveřejněn na Internetu na adrese www.ckrumlov.cz a 4. 12. 1998 byl slavnostně pokřtěn první multimediální CD ROM Region Český Krumlov - Interactive guide, který již obdrželo více než 3.000 subjektů - starostové měst a obcí, dále ředitelé škol, knihoven, významných institucí, informačních středisek, center cestovního ruchu, státní návštěvy, významní hosté, ale i turisté atd. z celého světa. Všechny informace byly a jsou uveřejněny ve třech jazykových mutacích - české, německé a anglické.
Jádro Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov
Struktura systému se odvíjí ve třech základních blocích - region, město a zámek Český Krumlov, z nichž každý je dělen do oddílu současnost a historie. V rámci těchto oddílů se uživatel dozví veškeré informace o turistických i jiných službách, aktuální kulturní nabídce, přehledu podnikatelských subjektů, struktuře školství, zdravotnictví, státních institucí atd. V oddílech věnovaných historii získá přehled o jednotlivých vývojových etapách, uměleckých směrech, archeologických nálezech, o 150 významných historických osobnostech z oblasti kultury, vědy či politiky a o téměř všech významných uměleckých památkách v regionu atd.
Velkou pozornost jsme rovněž věnovali všem obcím regionu, z nichž každá nalezla v rámci informačního systému své místo, díky čemuž získal projekt oficiální podporu i u všech 45 starostů obcí regionu Český Krumlov. V samotném městě Český Krumlov je nadto detailně popsáno všech 321 objektů, které jsou součástí městské památkové rezervace a obdobně je propracován i areál Státního hradu a zámku Český Krumlov.
Cílem celého projektu je nejen propagace Českého Krumlova, jakožto místa mimořádných kulturně historických a společenských kvalit, které stvrzuje mj. i jeho zařazení do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale ve vazbě na tento fenomén prezentace celého regionu v plné šíři, upozornění na jeho dosud opomíjené specifické hodnoty a kvality. Zároveň při procesu tvorby informačního systému dochází k intenzivní a neziskové spolupráci řady osobností regionu, což je jednoznačným ukazatelem rozvoje občanské společnosti.
V dlouhodobém výhledu byla od samého počátku plánována průběžná aktualizace celého systému, rozšiřování, prohlubování a zpřesňování jednotlivých údajů, aby se tak stal spolehlivým a kvalitním zdrojem volně přístupných informací pro celosvětové spektrum jeho uživatelů. Centrem aktualizace OIS se mělo stát stálé pracoviště. Jeho nezbytnost se jevila nutná vzhledem k zastarávání některých druhů informací (programy, datumy, jména, kontakty, atd.). Dále bylo nutné dokonaleji propracovat vzájemné vazby dat na data stávající a rovněž systematické doplnění těch informací, které v systému doposud chybí (např. popis jednotlivých chráněných území v regionu atd.). Toto pracoviště mělo být zároveň místem komunikace s orgány státní správy, místní samosprávy, podnikatelských subjektů, občanských sdružení a neziskových organizací, a tak pokračovat ve všech dosavadních pozitivních zkušenostech spolupráce v rámci občanské společnosti regionu.
Sdružení Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov
Existující Sdružení k vytvoření, financování a správě základního informačního systému regionu Český Krumlov nemělo vlastní právní subjektivitu, což začalo přinášet problémy zejména v oblasti získávání finančních prostředků z grantových projektů. 25. ledna 2001 bylo u Českého statistického úřadu zaregistrováno Sdružení Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov a bylo mu přiděleno identifikační číslo subjektu 69092206.
Aktualizační středisko OIS
Vzhledem k nutnosti profesionalizace správy OIS a potřebě stálých pracovníků na plný pracovní úvazek, kteří se budou věnovat údržbě OIS byla v měsíci červnu 1999 na základě dosavadních dobrých zkušeností podepsána smlouva mezi Sdružením OIS a firmou Ipex s.r.o. o správě OIS. Firma Ipex s.r.o. převzala do své správy a režie Aktualizační středisko OIS, obchod s inzercí v rámci OIS, výrobu a distribuci CD ROMů a začala také provádět průběžné aktualizace.
Aktualizační středisko OIS začalo fungovat v budově Solnice Zámku Český Krumlov (č.p. 57) 1. března 1999. Od července 1999 se aktualizaci OIS věnovali 2 pracovníci na plný pracovní úvazek. Díky tomu mohla být změněna technologie aktualizací OIS z jednorázové (každoměsíční) na průběžnou (každodenní). 1. června 2000 byl rozšířen počet pracovníků Aktualizačního střediska na 3 osoby na plný pracovní úvazek.
Aktuální data pro OIS získává aktualizační středisko nejrůznějšími způsoby, zejména aktivním oslovováním držitelů informací, příjmem aktualizačních lístků, E-mailem, telefonem, faxem, poštou i osobním jednáním.
Aktualizační středisko OIS se stalo centrem metodické i odborné pomoci v přípravě a zpracovávání lokálních aktualizací během realizace projektu lokálních správců OIS.
Stav Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov k 1. listopadu 2001
Projekt OIS má v současné době skutečně encyklopedické rozměry. Všechny textové informace jsou uveřejněny ve třech jazykových mutacích - české, německé a anglické a celkový souhrn této encyklopedie dnes představuje 11.902 normostran textu, (5.985 stran v českém jazyce, 3.161 v němčině a 2.756 stran v angličtině) tvořících na 1 750 tématických článků pro každou jazykovou mutaci a dále více než 400 aktuálních článků v českém jazyce.
Obrazové informace v současnosti zahrnují soubor čítající více než 5.300 fotografií a ilustrací, 60 panoramatických videosekvencí, dále 20 senzitivních map a plánů, interaktivní tabulky, seznamy a prohledávání informací pomocí klíčových slov atd. Díky multimediální prezentaci v hypertextovém systému je i takto obsáhlý soubor dat snadno přehledný a v intuitivním prostředí se brzy zorientuje každý uživatel.
Od oficiálního spuštění serveru dne 9. září 1998 bylo z OIS zasláno : 4 871 494 WWW stránek a úvodní stránkou serveru prošlo 161 263 návštěvníků (stav k 1.11.2001, 08:56:52).
Z www.ckrumlov.cz stahovaly stránky počítače z 122 zemí světa. Nově byly během roku 2001 dosud zaznamenány přístupy z těchto 13 států : Albánie, Antigua a Barbuda, Botswana, Eritrea, Grónsko, Guayana, Jemen, Kygryzstán, Nikaragua, Papua, Salvador, Samoa, Togo
Další informace :
Podrobné informace o Oficiálním informačním systému regionu Český Krumlov