Březen - měsíc internetu i u nás :-)))
Dny otevřených dveří na Internetu

8. a 9. března 2000

Stejně jako v minulém roce si žáci školy nenechali ujít akce v rámci Března - Měsíce Internetu.

Naše škola přispěla do pořádaných akcí dvěma celými dny otevřených dveří. Přesto, že v budově školy probíhaly stavební práce velkého rozsahu, podařilo se vše zorganizovat tak, aby mohl přijít každý, kdo chtěl. První den, ve středu 8. 3. využila dopoledne naší nabídky skupina učitelů a žáků ze základní školy T.G.Masaryka a společně s několika žáky naší školy učebnu zaplnili. Představovalo to kolem pětadvaceti zájmeců, kteří byli seznámeni se samotnou kampaní "Březen - měsíc internetu", aktivitami v Českém Krumlově a s jejími cíli v rámci českého internetu.

Poté se seznámili s principy práce s internetem, se základními pojmy a měli možnost si vše zdarma sami vyzkoušet. Zájem byl velký a data proudila, co unesla linka sice pevná, leč tenká. V odpoledních hodinách bylo v učebně kolem deseti zájemců, takže datový provoz už byl o něco svižnější. Obdobná situace byla i další den, kdy se v učebně vystřídalo kolem pětatřiceti dětí a studentů, převážně našich současných žáků, ale i těch bývalých, kteří se k nám rádi vracejí a mají u nás vždy dveře otevřeny. Mnozí s sebou přivedli i sourozence nebo kamarády z jiných okolních škol. Práce s internetem v těchto dnech vyžadovala sice velkou dávku trpělivosti, protože objem dat byl značný, ale všichni odcházeli nakonec vcelku spokojeni. Dík patří samozřejmě i firmě Ipex s.r.o., která celou naši akci podpořila tak, že přístup k internetu jsme mohli nabídnout zdarma.

Kromě toho se naši žáci zúčastnili v březnu i některých internetových soutěží, kde se jim podařilo vyhrát i nějaké ceny. Několik našich žákovských zástupců bylo v Praze i účastníky První dětské internetové konference.

Na naší škole se internet pro značnou část žáků i učitelů postupně stává naprosto samozřejmou součástí práce. Žáci druhého stupně se s ním seznamují v hodinách informatiky a mají možnost ho využívat o přestávkách i o některých volných hodinách. Stále větší množství našich žáků i učitelů má své e-mailové schránky a aktivně je využívá ke komunikaci se svým okolím. Zvyšuje se počet žáků, kteří se na internetu prezentují, i těch, kteří pomocí internetu získávají podklady pro své referáty a jiné samostatné práce, ale i učitelů, kteří si vyhledávají materiály, aby obohatili své hodiny. Pro vedení školy je již běžná e-mailová komunikace s úřady ve městě i s dodavateli softwaru a dalších služeb. Díky připojení pevnou linkou a stálému technickému servisu firmy Ipex s.r.o. může každý přistupovat na internet v tom čase, kdy mu to nejlépe vyhovuje.

Navíc se snažíme udržovat co nejaktuálnější webové stránky školy, aby se o nás co nejvíce mohli dozvědět nejen v našich partnerských školách z Rakouska a Německa, ale všichni, kteří naše stránky navštíví.

Mgr. Jan Kříž

Březen - měsíc internetu i u nás :-)))
Den otevřených dveří na Internetu

Do akcí pořádaných v rámci Března - měsíce internetu (www.brezen.cz) vyhlášeného týdeníkem Profit se zapojila i naše škola.

Za pomoci hostů z pražské internetové kavárny
Pl@neta jsme tak, jako na dalších asi sedmnácti středních i základních školách v republice, uspořádali Den otevřených dveří na Internetu. Tato akce měla agenturou zajištěnou publicitu v celostátních i regionálních denících, rádiu a dokonce i v televizi v pořadu ČT2 Zavináč.

Internetového odpoledne v naší učebně výpočetní techniky zúčastnili především žáci naší školy, ale přístupná byla i veřejnosti. Každopádně učebna praskala ve švech :-)) Hosté z
Pl@anety zábavnou formou seznamovali účastníky se základy práce s internetem, takže každá správná odpověď byla odměněna věcnou cenou, kterou představoval některý z časopisů, případně i s cédéčkem.

O úspěchu celé akce svědčí i to, že se oproti plánu protáhla o více, než hodinu.

Mgr. Jan Kříž :-))

17. března 1999

Březen je měsíc, kterému počítačový fandové říkají měsíc internetu. V tomto měsíci se pořádají různé Internetové akce pro lidi kteří toho o internetu moc neví. Na jedné z těchto akcí jsem byl i já. Tato akce byla ve středu 17.3.1999 a začínala ve 14:00. To se mi sice překrývalo z anglickým jazykem, ale Internet je důležitější. Proto už ve 13:00 jsem byl v učebně VT. Všechno začalo surfováním po interetu zdarma. Ti co pomalu nevěděli co je internet, chvíli počkali a asi za deset minut příjeli nějací odborníci z Prahy. Vysvětlili nám, co je a jak funguje ten Internet. Dávali nám různé otázky a úkoly. Například najít na internetu www stránku ZOO Děčín, nebo text skladby skupiny NIRVANA. V těchto soutěžích jsme mohli vyhrát časopis GAMESTAR nebo PC-WORLD, oba dva z cédéčkem. Potom opět pokračovalo surfování zdarma až do 17:10 (Původně naplánován jen do 17:00.)

autor: Vladimír Novotný 8.B - vlada.novotny@email.cz -
www.mujweb.cz/www/novotny/

Zpráva z novin (Českokrumlovsko 20.3.1999)

Výlety po vlnách internetu dostaly zelenou
Žáci ZŠ Za Nádražím se k počítačům vracejí i po vyučování

Internet se pomalu ale jistě začíná prosazovat nejen do výuky na středních školách, ale také na některých základních školách. V českokrumlovské Základní škole Za Nádražím mají kladné zkušenosti s Internetem již déle než rok. "Žáci využívají Internet například při občanské výuce nebo v hodinách dějepisu, kdy si zde z historických událostí sestavují vlastní práce a mnozí se k Internetu dostávají i při nepovinné informatice," řekl našemu deníku ředitel ZŠ Za nádražím Dalibor Carda a zároveň dodal, že tento způsob výuky má pro děti velký přínos. "Dalším nezanedbatelným faktem je, že díky Internetu se mají možnost dále vzdělávat i učitelé na naší škole," řekl Dalibor Carda. U příležitosti Měsíce Internetu se konala v ZŠ Za Nádražím akce pod názvem Den otevřených dveří na Internetu. Při této příležitosti měli zdejší žáci možnost předvést své znalosti z práce na Internetu nejen svým kantorům, ale i všem příchozím zájemcům.
Pavel Krátký (Českokrumlovsko)