BMI - Březen Měsíc Internetu

Soutěžíme na Pl@netě

Planeta internetu je úspěšný projekt zaměřený na výuku Internetu s již dvouletou tradicí. Základem jsou semináře pro žáky základních a středních škol i jejich pedagogy obsahující základy práce s Internetem, orientaci na Internetu a možnosti jeho využití. Společnost Planeta.cz, která je autorem projektu, připravila již třetí ročník s využitím všech zkušeností z ročníků předcházejících. Projekt si v minulosti získal nejen podporu ministerstva, ale především velký ohlas na všech školách, které se do něj různým způsobem zapojily.

Partneři projektu:

mediální partneři:
, časopis ABC, časopis Moderní vyučování

Podobně jako v předchozích ročnících je organizována celostátní soutěž pro školní třídy o hodnotné ceny. Projekt je podporován také masovými médii, rozhlasem a časopisem ABC. Připravované pořady jsou samozřejmě zaměřeny na Internet, relace zahrnují zajímavosti ze světa informačních technologií a pravidelné vyhlášení soutěžní otázky.

Letos se do této soutěže zapojili i žáci naší školy. Na soutěžní otázky za celý kolektiv třídy odpovídají zástupci 7.A a 7.B, 8.C a 9.B. Protože řada našich žáků má i své webové stránky, přihlásili se někteří jednotlivci do soutěže JuniorWeb o nejlepší stránky. Na soutěž JuniorText nám před pololetím nějak nevyzbyl čas :-((

Každé dva týdny proto sledujeme jednak nové otázky a jednak, jestli někomu z nás náhodou nepřálo štěstí a nevyhrál nějakou z cen. Pokud se to podaří, určitě tu o tom napíšeme :-))

A úspěch se dostavil !!!
třída 7.B vyhrála v jednom kole soutěže multimediální encyklopedii Heuréka'99

Kromě toho se někteří žáci zúčastnili na dětské konferenci o internetu - píšeme o ní v samosatném příspěvku. Pozvánku dostal za svou webovou stránku Martin Novotný ze šesté třídy, za třídu 9.B byl vyslán Vojta Urban a pozvánky pro zástupce třídy 7.B bohužel zůstaly skryty v jejich balíčku s výhrou, protože shodou okolností přišel právě o jarních prázdninách.

Skoro první na celé Pl@netě ! ! !

Od začátku března 2000 jsme se účastnili soutěže s internetovou kavárnou Pl@neta sídlící v Praze na Vinohradské ulici. Každé dva týdny jsme po internetu odpovídali na otázky a úkoly. Po každém kole bylo slosování a soutěžícím internautům ze 7.B se podařilo vyhrát multimediální encyklopedii Heuréka '99. Soutěže se účastnili také zástupci z 8.C a 9.B. Někteří byli v březnu pozváni na první dětskou konferenci o internetu. Té se zúčastnili Vladimír Novotný a Vojtěch Urban z 9.B a Martin Novotný ze 6.B.

Generální partner:

Partneři projektu byli:

mediální partneři:
, časopis ABC, časopis Moderní vyučování

Protože jsme jako škola byli v celé soutěži aktivní, postoupili jsme mezi nejlepších deset škol z celé republiky do finálového kola.

Dozvěděli jsme se o tom necelý týden předtím a bylo nutné se rozhodnout, kdo bude naši školu reprezentovat. Náš team z 8.C ve složení Marek Dvorožňák, Ladislav Sirový, David Marek a Jan Kříž ml. začal rychle koncentrovat internetové znalosti. Rozhodli jsme, že soutěžit budou Láďa a Marek, David a Honza to budou jistit jako záložníci. V pondělí 19. června jsme společně se svým učitelem informatiky Mgr. Janem Křížem vyrazili vlakem do Prahy. V Praze jsme cestu našli velmi snadno, neboť byla vyznačena zavináči. Cestou jsme se ale stejně museli cvičně zastavit v prodejně elektroniky :-)

náš soutěžní tým
soutěžní team 8.C - zleva Marek Dvorožňák, David Marek, Láďa Sirový a Honza Kříž

Na místo jsme dorazili jako jedni z prvních. Když se sešli soutěžící ze všech konců republiky, klání mohlo začít. Dva žáci z každé zúčastněné školy byli usazeni vždy k jednomu počítači, dostali občerstvení a pořadatelé vysvětlili, o co půjde a jak postupovat. Nakonec rozdali papíry s otázkami a mohlo se začít.

pohled do nitra dění - perfektní atmosféra

Registrace i odpovídání na otázky probíhalo přímo po internetu a v zákulisí mohli organizátoři hned kontrolovat množství a správnost odpovědí. Otázek bylo 24 a čas na jejich splnění byl 90 minut. Odpovědi na všechny úkoly a otázky bylo třeba vyhledat někde na internetu. Že to nebylo jednoduché, ukázal nakonec počet splněných úkolů - nejlepší družstvo vyplnilo 11 odpovědí a z toho 10 správně. Ukazovalo se, jak kdo umí s informacemi pracovat. Po hodině a půl byla soutěž ukončena a dostali jsme 30 minut na oddech, občerstvení a nabytí nových sil. Všichni ale ještě v paměti probírali, kde se jaká informace dala najít.

Láďa a Marek v pekelném soustředění ponořeni do hloubi internetu

Následovalo vyhlášení. Vyhlašovat se začalo od třetího místa, kde se umístili studenti Gymnázia Jiřího Wolkera z Prostějova. Poté následovala dostatečně dlouhá chvilka napětí a úžasné, skvělé, báječné... DRUHÉ MÍSTO bylo naše !!

DRUHÉ MÍSTO bylo naše !!

Láďovi a Markovi předali ceny a na památku si je vyfotili. Na prvním místě se umístila škola ZŠ Ratibořická z Prahy 9 - Horních Počernic, na kterou nám scházela jen jedna jediná správná odpověď (12 zodpovězených úkolů, 9 správně). No nevadí. Snad příště. Ceny přesto stály zato. Pro naši školu jsme vyhráli programové vybavení od Software602 a program na výuku angličtiny, Láďa s Markem si vybojovali digitální diktafony Olympus a o trička a sady telefonních karet se rozdělili s ostatními. Ještě společná fotografie s výhrami na dvorku u kavárny a hurá domů.

společná fotografie s výhrami na dvorku u kavárny

Tak takhle vypadá únava po dobře vykonané práci - venku bylo šestatřicet ve stínu a ve vlaku bylo jak ve skleníku.

únava po dobře vykonané práci . . .

Láďa Sirový, Honza Kříž ml., David Marek a Marek Dvorožňák z 8.C
Mgr. Jan Kříž :-))

soutěžní otázky a odpovědi

TISKOVÁ ZPRÁVA - výsledky soutěže