Bude to mít účinek ?   Snad . . .
. . . besedy o drogách . . .

V naší škole je pravidelně věnována pozornost i takovým fenoménům, jako jsou drogy a jiné návykové látky. Naši žáci jsou často účastníky různých besed na tato témata. Cílem je především všechny s tímto nebezpečím seznámit, vysvětlit jeho nástrahy a zprostředkovat zkušenosti lidí, kteří "to okusili".

Naší relativní výhodou je blízkost známé léčebny Červený Dvůr, s jejímž personálem i pacienty udržujeme již několik let kontakty a žáci tak mají možnost se setkat na besedách přímo s nimi. Z jedné takové besedy jsme zachytili několik názorů -náctiletých.

Myslím si, že beseda byla velice poučná a to, co prožili oni, bych nechtěla prožít, i když nemohu vědět, co se stane ze několik let. Je mi jich líto, ale když se zamyslím, tak to bylo jejich rozhodnutí a dnes už na tom nic nezmění. Nechápu, proč lidé vyrobí látku, na které může být člověk závislý.
Pořád musím myslet na to, jak říkali, že na druhé, tmavší cestě, je blaho, ale jen do nějaké doby. Nemám vůbec představu o jakou cestu jde a nikdy bych ji nechtěla zkusit.

** ** **

Beseda pro mne znamenala mnoho, protože už vím, že někdo se do závislosti dostal jen ze zvědavosti. Tato beseda mě od zkoušky velmi odradila. Proto si myslím, že tyto besedy by měly pokračovat a měly by se i několikrát opakovat, protože vždy se dovídám něco nového. Já osobně bych chtěla s těmito pacienty ještě aspoň jednu besedu, protože je ještě spoustu věcí, které bych ráda slyšela a popovídala si o tom.

** ** **

Beseda o drogách na mne silně zapůsobila. Pacienti barvitě popisovali obrazy, o kterých jsem neměla ani tušení a nedokázala bych si je představit. Beseda mi hodně dala tím, že o drogách mluvili lidé, kteří to opravdu prožili a ocitli se až na dně. Také obdivuji jejich odvahu, že vůbec přišli, protože já bych to nedokázala.

VIII. B
Beseda v K - centru

27. 3. 2000

Několik našich postřehů

Co jsem od besedy očekával(a)?

"Že se dozvím něco zajímavého, co jsem předtím nevěděla. Dost mě téma DROGY zajímá, ale samozřejmě i jiné problémy,které lidé mají."

"Chtěla jsem se dozvědět něco víc od odborníka, ale u mě spíš šlo o zopakování, protože jsem na podobné besedě už byla."

"Vše co v ní bylo, dokonce jsem si nemyslela, že to bude takové, jako to bylo."

"Já jsem si myslela, že tam budou ti pacienti a budou nám povídat svůj příběh."

"To, že budu více poučen o drogách a drogové závislosti."

"Že nám budou podrobněji vyprávět o věcech, které jsme se učili ve škole, ale bylo to úplně jinak. Dozvěděla jsem se něco, co jsem ani nevěděla."

"No, očekával jsem, že se dozvím něco víc o drogách, a to jsem se také dozvěděl."

"Tak já jsem si myslel, že tam bude velká nuda, ale bylo to zajímavé víc než dost."

Co mě nejvíce zaujalo?

"Zaujalo mě povídání o gamblerech a také jsem nevěděl, že člověk může být závislý na lidech."

"Nejvíce mě zajímalo gamblerství."

"Nejvíce mě zaujalo, když pan Čermák mluvil o pacientech. Jak se dostali k nim do léčebny, co se jim přihodilo apod."

"Nejvíce mě zaujalo, že pan Čermák, co s námi mluvil, nemluvil spisovně. Také se mi moc líbilo, jak mluvil o lidech, kteří berou drogy a někdy se z toho i dostanou. Musí to být moc pěkný pocit, když přijde člověk, který fetoval a který se u nich léčil a řekne:"Jsem z toho venku a už mám rodinu."

"Nejvíce mě zaujalo povídání o denním režimu v léčebně."

"Zaujalo mě to, jak dokážou v K - centru některým lidem pomoci. A že se o lidi, kteří mají například problémy s drogami, zajímají (aspoň někdo).

Co se mi nelíbilo?

"Na besedě se mi líbilo všechno. Bylo to velmi zajímavé a poučné. Ale samozřejmě si nemyslím, že by se mě to zásadně nemohlo týkat."

"Smutné vyprávění o některých případech."

"Líbilo se mi asi vše, ale byla jsem zklamaná, že tam nebyli pacienti, kteří by o svých začátcích s drogami hovořili."

"Bylo to velmi smutné. Ani ten arteterapeut mi nebyl příjemný."

"Mně se nelíbilo to, že ten arteterapeut se snažil, jako všichni psychologové se snaží, být jako my."

"Nelíbilo se mi prostředí. Myslím si, že by K - centrum mělo být na jiném místě nebo spíš v jiném baráku."

Zúčastnil(a) bych se takové besedy opět?

"Asi ano, ale bylo by lepší, aby tam byli pacienti."

"Jistěže ano, protože byla zajímavá."

"No určitě, takovéto věci jsou velmi zajímavé, a tak bych si další besedu určitě nenechal ujít."

"Nevím, asi ne."

"Ano, moc ráda. Pan Čermák nám řekl spoustu věcí, co jsme vůbec nevěděli. A třeba bychom měli o tom vědět ještě víc, než víme dosud."

"Ano! Dost mě to zajímalo. Ale mohli by se zapojit i lidé, kterých se to týká."

Na co bych se ještě chtěl(a) zeptat?

"Já na nic."

"Pana Čermáka bych se ještě chtěl zeptat, jak se léčí závislost na práci."

"Já si myslím, že nám ten pán řekl vše, co nás opravdu zajímalo."

"Jestli se gamblerství dělí na nějaké skupiny. Jako třeba u drog."

"Na nic. Dozvěděl jsem se, co jsem potřeboval."

"Chtěla bych se zeptat, jak tam chodí lidé, kteří potřebují pomoc - jestli jsou vpořádku, nebo jestli potřebují drogu."

"Myslím, že vše, co jsem chtěla vědět, jsem se dozvěděla. Takže na nic."