Poznávací zájezd do Lince

7. května 2001

V pondělí ráno se plný autobus učitelů naší základní školy vydal na cestu do srdce Horních Rakous - města Lince. Cestou tam jsme trnuli, zda cestou nezmokneme a zda se tedy akce vydaří. Svatý Petr zlobil hlavně na našem území, u rakouských sousedů jako zázrakem studené mrholení ustalo. Známý pohled na dominantu Lince - vrch Pöstlingberg a klidný mohutný tok Dunaje nás zastihla už s optimistickými úsměvy na tvářích.

Nejprve nás milá organizátorka výletu paní uč. Dana Jindrová nasměrovala do botanické zahrady. Prohlédli jsem si pomalu rozkvétající záhony nejrůznějších květin, zajímavá seskupení kamenů na skalkách. Náš zrak se zalíbením spočinul na malebných stromech, z nichž některé právě kvetly. V zahradě jsou vybudovány i malinkaté rybníčky s všemožnými barevnými rybičkami a jednou kačenkou. V teplých sklenících jsem se ohřáli a zároveň se pokochali subtropickou a tropickou květenou. Teplota vzduchu se postupně stávala snesitelnou i pro poklidné posezení na lavičkách. Vychutnávali jsem si letošní první pobyt v lůně přírody, jaro se probouzelo, ptáčkové zpívali z plných plic, barvy stromů a květin se rozjasňovaly.

V poledne nás autobus zavezl na dunajské nábřeží uprostřed Lince. Na okouzlujícím Hlavním náměstí září bílý mramor sloupu svaté Trojice. Společně jsme prošli Staré město a poslouchali zajímavý výklad p.Jindrové.

Prošli jsme krásnou stavbou renesančního Zemského domu, na jehož arkádovém nádvoří jsme si prohlédli studnu Planet. Pak naše kroky zamířily k novogotické věži Mariánského nového dómu. Uvnitř tohoto velkého chrámu dostavěného roku 1924 jsme viděli různé sochy, vyřezané oltáře, vzácnou Madonu, u které si každý podle místního zvyku může zapálit svíčku, která mu může splnit modlitbu a přání. Na zpáteční procházce jsme si vychutnali poklid Starého města i obchodní ruch na jeho hlavních třídách.

Vysoký kopec nad Lincem láká k prohlídce. Na Pöstlingberg se šplhá nejstrmější horská kolejová dráha na světě, nás dovezl skoro až nahoru autobus. Svět fantazie si naše děti prohlédly v pohádkové jeskyni. Nasedly do malého vláčku v podobě draka a projely trpasličí jeskyní do nitra kreslené pohádkové říše.

Dospělí se podívali k baroknímu kostelu, který uvnitř ukrývá krásný oltář s obrazem Madony bolestné. Zdejší bazilika vyhořela r. 1963 a byla znovu restaurována v roce 1992. Všude po Horních Rakousích nacházíme stopy našich krajanů či nějaké připomínky Čech. Na Pöstlingbergu je to socha českého světce sv. Jana Nepomuckého, která stojí u vchodu do kostela. Má u sebe tabulku, která v historických souvislostech vysvětluje světcův život a utrpení. Z vyhlídkové terasy těsně pod kostelem jsme si ještě prohlédli panorama města, okolní krajinu a do dálky se lesknoucí tok Dunaje.

K večeru autobus nabral zpáteční směr a po krátké zastávce v Bad Leolfeldenu jsme s myslí plnou zážitků spokojeně dojeli domů.

Eva Zálohová