zpět na menu


PRAHA - Matka měst

23.-25. května 2001

Ve středu 23. května 2001 v 6.05 se většina naší třídy sešla na vlakovém nádraží v Českém Krumlově, abychom se společně s paní učitelkou Evou Luštickou a Evou Zálohovou vydali na literárně-dějepisnou exkurzi do Prahy.

Po příjezdu do Prahy jsme se setkali s průvodcem panem Bauerem. Jako první jsme se šli podívat na Staroměstské náměstí, kde jsme zhlédli nejznámější pražskou památku - Pražský orloj. Poté jsme navštívili Židovské město. Prohlédli jsme si staronovou synagogu, židovské muzeum a "Zahradu mrtvých" (židovský hřbitov). Pak jsme zamířili na Vyšehrad. Prošli jsme vyšehradskými branami a podívali jsme se také na Slavín, tedy hřbitov, kde jsou pohřbené známé osobnosti. Celým dnem nás provázely různé vědomostní soutěže.
(Kristýna Lukšanová)

Druhý den v Praze jsme nejprve šli do Strahovského kláštera, kde je Památník národního písemnictví.Potom jsme si prohlédli Černínský palác, kde sídlí Ministerstvo zahraničních věcí. Naproti je Loreta. Při cestě k Pražskému hradu jsme šli kolem Schwarzenberského paláce, kde je Vojenské muzeum. Navštívili jsme areál Pražského hradu a hlavně chrám sv. Víta a Zlatou uličku. Při odchodu jsme ještě viděli střídání hradní stráže. Potom jsme šli Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu. Odpoledne jsme se dostali i do kostela Cyrila a Metoděje a prohlédli jsme si kryptu, kde se za války ukrývali parašutisté před Němci. Pak jsme šli kolem "tančícího" domu a Národního divadla na Václavské náměstí, k Národnímu muzeu a k soše sv. Václava. Večer jsme se šli projít noční Prahou.
(Ondřej Valkony)

V pátek jsme měli v plánu návštěvu Národního technického muzea. Vycestovali jsme z ubytovny kolem 845 k metru. Z metra jsme přestoupili na tramvaj a přistáli jsme pár desítek metrů od muzea. Po dohodě s učitelkami a zaplacení vstupného jsme se vydali dovnitř. (Oddělění a jejich stručný popis jsou na stránce www.ntm.cz.) Po vstupu jsme se rozdělili na menší skupinky, které si procházely to, co je zajímalo.
Naproti vstupu bylo oddělení dopravy. Naskytly se nám pohledy na automobily, motocykly, letadla, lodě, vlaky a na několik dalších exponátů, které byly vždy chronologicky seřazeny. Poté jsme přešli do oddělení času a jeho měření. Byly zde hodiny od nejstarších až po atomové. Dále jsme navštívili oddělení akustiky, přenosových technik, kde jsme si vyzkoušeli přenos obrazu WEBkamerou a také studiové natáčení na dvacet let staré barevné kameře. Navštívili jsme také oddělení interkamera, kde jsme si hráli se stavebnicí LEGO a novou LEGO kamerou pro vytváření záznamů. Vše bychom si prohlédli důkladněji, kdyby bylo více času. Když jsme se znovu sešli, opustili jsme budovu NTM a vydali se na Václavské náměstí, kde byl rozchod.
Poté, co jsme se znovu sešli (asi v 13
05), tentokráte u takového koně, na kterém seděl nějaký pán, jsme se vydali na vlakové nádraží, abychom si ve vlaku ještě sedli. (vlak měl jet ve 1413). Půl hodiny před plánovaným odjezdem přijel vlak (Budvar Expres) na nástupiště. Ihned jsme se nahrnuli dovnitř a k našemu zjištění byl vzduch nedýchatelný a okénka opravdu malá. Jinak to bylo dobré. Ještě před odjezdem se na chodbičkách objevilo několik spolužáků, kteří byli nemilosrdně vyhozeni ze svých míst lidmi s místenkami. Vlak odjel 15 minut po plánovaném odjezdu a vzduch se začal měnit na dýchatelný.
V Praze-Vršovicích za zastávkou vlak zastavil a po 25 minutách jsme se dověděli, že se stala technická chyba. Po vlaku už však putovaly řeči, že to tak není, neboť bylo jasně vidět hasičské auto, pobíhající policisté a sanitka. Řeči měly bohužel pravdu. Vlak, kterým jsme jeli, srazil člověka. Museli jsme si vystoupit a po chvíli (asi 30 minut) jsme přestoupili na další vlak. Tam bylo velmi stísněné prostředí. Asi po dvou zastávkách se situace zlepšila a o chvíli později jsme si dokonce sedli do kupé. Dále již byla cesta poklidná. V Českých Budějovicích jsme všichni vystoupili a rozdělili se na menší část (3), která jela autobusem do Křemže, a zbytek, který jel autobusem do Českého Krumlova...
(Jan Kříž)


skupinová práce členů expedice z 9.C
foto Jan Kříž, 9.C


zpět na menu