Nanečisto letos opět běží

8. dubna 2002

Na naší škole již čtvrtý rok probíhá projekt Nanečisto, ve kterém se setkávají budoucí prvňáčci a jejich rodiče s paní učitelkou a psychologem. Jak je již podle názvu patrné, cílem tohoto projektu je připravit systémem pomalých kroků předškolní děti a jejich rodiče na školní práci, pomoci některým dětem pro školu "dozrát".

Zapojení do tohoto projektu však nemá pomoci pouze předškolákům, ale také jejich rodičům, kteří často pociťují ze vstupu svých ratolestí do školy obavy a rozpaky. V lekcích strávených s psychologem mohou o svých pocitech diskutovat, ujasňovat si, či přehodnocovat své názory v různých oblastech, např. zaměření temperamentu svého dítěte, schopnost empatie a důslednosti, komunikace mezi učiteli a rodiči atd.

V tuto dobu jejich děti parcují ve své třídě se svou paní učitelkou. Navzájem se poznávají a hravými formami práce se s pomocí speciálních pracovních sešitů zdokonalují v početních představách, grafomotorice, zrakovém a sluchovém vnímání, prostorové a pravolevé orientaci, v paměti, myšlení a řeči.

Také prvá půlhodinka, kdy pracují děti, paní učitelka i psycholog společně, je velmi důležitá. Rodiče vidí své děti pracovat v kolektivu svých vrstevníků, mohou si v porovnání s ostatními uvědomit přednosti nebo nedostatky svých dětí a utvořit si tak na ně reálný pohled.

Důležitým cílem tohoto projektu je také započetí úspěšné spolupráce. Vždyť rodiče, děti a učitelé budou partnery po řadu let.

Mgr. Marie Neřoldová
(tř. učitelka budoucí 1.B)

. . . úvodní hodina,
rodiče pomáhají dětem vyrobit jmenovku . . .

. . . děti se představují podle vyrobených jmenovek, představují i svou oblíbenou hračku . . .

. . . pak si společně protáhnou tělo při pohybové hře O trpaslíkovi a obrovi . . .

. . . práce dětí s paní učitelkou - uvíjíme věneček . . .