Novinka na naší škole - Školní parlament

září 2001

Od 2. pololetí školního roku 2000 - 2001 začal na naší škole pracovat žákovský Školní parlament.

Myšlenka na jeho založení se zrodila v hlavách několika učitelů naší školy, kteří společně se žáky cítili potřebu většího vzájemného kontaktu, zvýšení možností zapojení dětí do života školy. Protože tuto formu spolupráce už úspěšně vyzkoušeli i v některých jiných základních školách, nic nebránilo převést myšlenku do praxe také u nás.
Přípravy na vznik parlamentu začaly na podzim loňského roku. Poté, co se vznikem parlamentu vyjádřil souhlas ředitel školy a všichni učitelé, byly navrženy a schváleny stanovy ŠP, které přesně vymezují práva a povinnosti členů parlamentu. V prosinci proběhly třídní volby, v nichž si žáci 5. - 9. tříd v tajném hlasování zvolili člena parlamentu a jeho zástupce, který ho bude v případě potřeby na jednáních zastupovat. Zvolení členové podepsali slavnostní slib a pak už nic nestálo v cestě jejich pravidelné činnosti. Scházeli jsme se každé první pondělí v měsíci od 7 hodin ráno. Kromě zvolených členů se jednání pravidelně zúčastňoval pan ředitel, výchovná poradkyně p.uč. Jochová, paní psycholožka Majerová a p. uč. Luštická, která jednání řídila a pořizovala z něho patřičné zápisy. Jako zpětná vazba se osvědčila krátká hlášení do školního rozhlasu a umístění zápisů z jednání do skříňky ŠP v hale školy.

Slib člena Školního parlamentu Zajímá vás, co se nám během několika měsíců práce povedlo? Myslím, že toho není málo. Jedna z hlavních aktivit směřovala do oblasti zlepšení školního prostředí a stavu na WC. Na přání žáků byla na toaletách pověšena zrcadla, namontovány zásobníky na papírové ručníky. V jídelně se objevily praktické slánky a pepřenky. V oblasti školního života byl velký zájem ze strany žáků o možnost chození ven mimo budovu v době velkých přestávek. I tato skutečnost byla projednána a po dohodě s třídním učitelem mohli žáci příslušné třídy trávit přestávku venku. Zájem ale časem nebyl tak velký, jak se původně předpokládalo. Velkou akcí učitelů a žáků byl letošní Dětský den, který byl namíchán z nejrůznějších aktivit, a skutečně si mohl vybrat každý podle libosti. Z posledního jednání se realizoval nápad vyvěšovat suplování jednotlivých hodin v hale školy, aby o něm měli přehled i samotní žáci.

Řada věcí a nápadů se zcela nepovedla a nebo nebyla ještě možnost je realizovat - např. stále otevřenou otázkou zůstává vysílání žákovského školního rozhlasu, vydávání žákovského časopisu nebo i organizace většího počtu společných akcí. Věřím však, že časem se podaří i tyto aktivity uvést do života.

Jak zhodnotit činnost ŠP po prvním zkušebním pololetí? Na posledním jednání hodnotili svoji práci samotní členové. Jako klady označovali skutečnost, že se zlepšila komunikace mezi nimi, učiteli a vedením školy. Velmi si cenili toho, že se pan ředitel pravidelně zúčastňoval jednání, hovořil se všemi otevřeně, bral je jako rovnocenné partnery. Vyzkoušeli si i cesty spolupráce se zástupci ostatních tříd, museli se naučit se vzájemně domluvit a občas i ustoupit. Celkově vznik parlamentu považovali za dobrý nápad, který by neměl zaniknout. Jako zápory vyšly najevo v některých třídách nedostatečné časové možnosti projednat a prodiskutovat jednotlivé otázky se spolužáky a třídním učitelem. Dále bylo navrhováno scházet se častěji než jednou do měsíce a pokud možno ne v ranních hodinách. V budoucnu by dali rádi také víc prostoru samotným členům při řízení jednání a pořizování patřičné dokumentace z nich.

Abychom si ověřili, zda mínění o životaschopnosti a prospěšnosti ŠP sdílí celá škola, vyhlásili jsme v závěru školního roku celoškolní referendum Školní parlament ano či ne? Hlasování se zúčastnilo 375 žáků 5. - 9. tříd a výsledky vyzněly jednoznačně: 337 žáků uvedlo odpověď ANO, 38 žáků odpovědělo NE. Naprostou podporu získal ŠP i v řadách učitelů.

Myslím si, že nejen tyto výsledky, ale také velmi dobré postřehy a zkušenosti z práce ŠP jsou tou nejlepší motivací pustit se do toho v letošním školním roce znovu. První krok jsme udělali 3.10., kdy proběhly v 5. - 9. třídách nové volby a byl sestaven Školní parlament pro rok 2001-2002. A mně nezbývá, než všem členům popřát i v letošním školním roce hodně nápadů, elánu a úspěchů.

Mgr. Eva Luštická