Krajská přehlídka dětských sólových recitátorů

24. května 2002

Přehlídka recitace se konala dne 24.5.2002 od 9 hod v Bechyni v kulturním domě. Naše družstvo složené ze dvou deváťáků (Kateřiny Dědkové a Jana Závitkovského) a z jednoho čtvrťáka (Jakuba Šolce) bylo včas bezpečně dopraveno do Bechyně bílým favoritem, který s úsměvem řídil pan ředitel Dalibor Carda.

Začínal krásný slunný den. Když náš tým dorazil na místo, setkal se tam s p. uč. Stanislavou Bumbovou, která jim pomáhala zpracovat texty. Soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií. Kuba byl v 1. kat. a Honza s Katkou ve 4. Nevím, kolik dětí bylo v 1. kat. , ale ve 4. jich bylo 12. A z toho pouze 2 kluci - takže dámská jízda! Jako první přednesl svůj text Kuba, který recitoval báseň Moje štěně od Sergeje Michalkova. O dvě hodiny později přišla řada i na Katku s Honzou. Jako první text přednášel Honza: Třída před zvoněním a po zvonění od Jaroslava Žáka. Katka přednášela: Tomu ještě nerozumíš od Rudolfa Křesťana. Byl to boj. Recitátorů bylo hodně a nebylo snadné je porazit. Byl to tam samý profesionál a odborník ....

Mezitím se vyhlašovali vítězové z 1. kat. Náš Jakub Šolc získal za svůj výborný výkon nádherné čestné uznání (nepostupuje do dalšího kola). Když 4. kat. odrecitovala své první texty, porota si na chvilku odskočila a poté přišla a vyhlásila 6 lidí, od kterých chtěla slyšet druhé texty. Mezi vybranými byla i Katka s Honzou. A už se recitovaly 2. texty! Katka s prózou: Jednou od Václava Hraběte a Honza s textem: První láska od Jiřího Suchého.
Pak následovala další 30-ti minutová pauza, během které porota vytvářela konečné výsledky. 1. a 2. místo si odnesly dívky z Milevska, které předvedly umělecký přednes. Z našeho družstva dostal Honza čestné uznání za svůj amatérsky-profesionální výstup.

Jinak se všem soutěž líbila, i když organizačně nebyla příliš promyšlená (velké časové mezery mezi kategoriemi a pod. ). Do Č. K. náš tým odjížděl štasten (vždyť naše škola získala 2 diplomy s nádhernými čestnými uznáními v krajském kole recitátorů v Bechyni! )

Jan Závitkovský, 9.B