Den učitelů NARUBY

28. března 2003

aneb Jak to bylo u nás . . .

Den učitelů jsme na naší škole letos slavili poněkud netradičně. Jednoduše jsme si vyměnili role. Školní parlament přišel s návrhem, aby si jednou mohli kantoři "odpočinout", že to za ně tentokrát vezmou jejich současní nebo bývalí žáci. Vše sice probíhalo odlehčeně, ale se vší vážností. To znamená, že "vyučující" měli samostatně nebo za pomoci svých učitelů vypracované písemné přípravy a opravdu se učilo jako v normálních hodinách.

Výměna stráží proběhla nejen ve třídách, ale i v kancelářích, aby dotyční poznali zač je toho loket.
Adam Glowacz a Veronika Bednaříková ve funkcích zástupce ředitele.

Slavnostní ředitel školy Petr Novák (v předposlední lavici - jeho postřehy jsou zde) s pravým (stojící) na hospitaci v 7.A.

V některých třídách (toto je 6.C) si hodinu připravili žáci přímo ve třídě . . .

. . . ve třídách na prvním stupni se výuky s chutí ujali jejich starší spolužáci (tady je David Tábořík z 9.A), kteří tak měli možnost se alespoň na chvíli vrátit o těch několik let zpátky ke svým bývalým učitelům.

Do terénu vyrazily i obě zástupkyně ředitelů, ta slavnostní, Alena Brechová (její postřehy jsou tady) i ta pravá.
Obě pozorují práci ve třídě z bezpečí zadní lavice

Martin Novotný se ujal matematiky v 9.A a do společné práce při řešení příkladů se samozřejmě zapojil i pan učitel Kříž.

V 9.B si s paní učitelkou Lipplovou vyměnila místo a roli Mirka Dvořáková.

Jak je vidět, do odpočinku měli pan učitel Sládek a paní učitelky Plichtová a Švejdová určitě daleko.

Do 1.B přišla na tělocvik děvčata z partnerské devítky, Tereza Sluková a Zuzana Fudyová.
Třídní, paní učitelka Neřoldová, si tak mohla zacvičit společně se svými mrňaty.

A jak to viděl Lukáš, si můžete přečíst tady :-)

Příprava na hodiny byla perná, vlevo je pan učitel Boček ve svém kabinetě a vpravo děvčata z 9.A v kabinetě propůjčeném.

Program byl připraven i na přestávky. Na několika vymezených místech ve škole měli přihlášení žáci předvést své hudební umění. Původní záměr sice příliš nevyšel, ale příště se to třeba podaří líp.

A jak je vidět, stejně jako každý jiný den, počítačová učebna byla opšt plná od rána až do odpoledne.

foto: Lucie Tothová, 9.B, David Tábořík, 9.A

Můj Den učitelů

V pátek 28. března probíhal na naší škole Den učitelů. Snažili jsme se ho udělat zajímavým a pestrým. Jsme zřejmě jediná škola, která tento den vzala v potaz - nepsaly se písemky a zkoušení měli ve svých rukou žáci, kteří si na tento den s učiteli prohodili role.
Měl jsem to štěstí a byl jsem jedním z těch, kteří se o ten výjimečný sváteční den zasloužili v prvních třídách. Doufám, že jsem udělal radost nejen dětem, ale i paní učitelce, která si pro tentokrát trochu odpočinula. My jsme si zatím vyzkoušeli učení a věřte, že kdo chtěl být učitelem, ten si to rychle rozmyslel. Ne snad proto, že by děti zlobily, ale je to skutečně náročné udržet celou třídu pozornou. V tom si učitelé zaslouží z mé strany obdiv.
Tedy zpět - dostal jsem za úkol učit český jazyk, ve kterém sám tápu, a pracovní činnosti.
Může se to zdát jednoduché, ale naučit se zpaměti pohádku o písmenku F a neustálé odříkávání a psaní slov, skutečně není snadné!
V pracovních činnostech jsem si již byl o něco jistější. Program na ně jsem měl totiž připravený z domova, kde jsem vystřihoval šablonky papírových panáčků s podstavci. Děti mne mile překvapily svou šikovností.
Tento den pro mne znamenal mnohé. Škola a já jsme si byli opět blíž.

Lukáš Šimek

Náš pohled na Den učitelů

Ze začátku TO byla dost velká dřina. Ta příprava a tak vůbec......! Sice jsme se vyhli učení, ale únava byla někdy větší, než radost z práce. Ale jak praví jedno české přísloví, bez práce, nejsou koláče. Příjemně nás překvapila příprava některých žáků na hodiny, i když všichni tak vzorní nebyli.
A druhý den TO vypuklo. V kancelářích jsme byli jako "doma", ale přesto panovala trochu větší nervozita, co na nás naši "šéfové" připraví. O velké přestávce svolal dočasně sesazený ředitel všechny dospělé učitele a nový ředitel měl malý (nepřipravený, ale krásný) proslov. Pak jsme rozdali učitelům květiny, které je nečekaně a mile překvapily.

Já jako nový ředitel školy, Petr Novák, jsem seděl v ředitelně a řediteloval:-). Zatímco má pilná zástupkyně Alena Brechová běhala po škole a byla na hospitacích, zkrátka jako včelička. A zástupce pro první stupeň Verča Bednaříková byla v DOMĚ DĚTÍ & MLÁDEŽE zařídit pravidla pro vybíjenou. Nakonec nám pan ředitel (kromě Aleny Brechové, která ještě pracovala) rozdal ocenění za vykonávání funkcí.

A náročný DEN UČITELŮ skončil …..…….

Petr Novák a Alena Brechová