Jak se kácí strom

19. září 2002

Součástí budování nové podoby školní zahrady byla potřeba dřeva na stavbu pergoly a altánu. Na těžbu dřeva pro tento účel se byli podívat zástupci naší školy. Za vedení pan ředitel Carda a jeho zástupce pan učitel Vopat, za žáky se exkurze zúčastnila třída 6.C.

19. září byla naše třída (6.C) na exkurzi v lese. Abych řekla pravdu, mysleli jsme, že to bude nuda, ale naopak - bylo to SUPER!!! Doprovázeli nás pan ředitel Dalibor Carda, třídní paní učitelka Ivana Severová a pan učitel Jan Vopat, který vybral cestu přes Vyšný. Nejhorší bylo jít přes jeden velký kopec. Po něm hned všichni odpadli, kromě pana učitele Vopata!! Po nekonečně dlouhé hodině jsme dorazili k cíli. Za chvíli se naše třída svalila do měkoučkého mechu. Dostali jsme povolení ke svačině, což jsme s radostí přivítali. Jen nás při naší siestě rušila motorová pila.

Naše již jmenovaná exkurze začala! Dozvěděli jsme se spoustu zajímavích věcí. Např.: kolik se ročně vytěží dřeva, kolik bude potřeba dřeva na naší školní zahradu, jaké nářadí je potřeba ke kácení atd. Pak jsme se šli dívat na porážku smrku.To nejvíc bavilo kluky, ale docela i holky.

A u jednoho spadlého stromu našla Soňa vajíčko. Asi za hodinu jsme se vydali zpět. To jsme ale nečekali, že budeme muset běhat. U rozcestí jsme se zastavili a rozhodovali jaká cesta je kratší. Nakonec jsme šli doleva a asi po kilometru jsme dorazili ke stroji, který sám s řidičem řeže dřevo. Dokonce nám ukázali jeho zásah. Toto místo se stalo osudovým, protože holky rozbili to vajíčko.

Po cestě jsme trhali kytičky. Asi za hodinu jsme dorazili ke škole. Došlo nám že cesta byla delší!

Kristýna Gažáková, 6.C

Vytěžené dřevo potom putovalo nejdřív na sklad a pak k dalšímu zpracování,
než přijde jeho čas a objeví se u nás na školní zahradě.

. . .