Z letošního zápisu do prvních tříd

12. února 1999

V pátek 12. února 1999 bylo v naší základní škole až do večerních hodin neobvykle živo. Důvodem byl zápis dětí do prvních tříd. Do školy pospíchali nejenom vyšňoření malí prvňáčkové se svými rodiči, ale často i se širším příbuzenstvem, které si nechtělo nachat ujít tuto důležitou a slavnostní chvíli. A tak zatímco malí předškoláci horlivě odpovídali na "všetečné" otázky paní učitelek, dědečkové a tatínkové cvakali fotoaparáty a bzučeli videokamerami, maminky a babičky neslyšně a nevědomky spolu s dítětem recitovaly básničky, starší sourozenci se mazácky uculovali a mladší vyjeveně kulili oči.

Většina dětí byla na zápis výborně připravena. Často děti na otázku : "Jak se jmenuješ?" vychrlily nejenom své jméno, ale i adresu bydliště. Z básniček bylo nejčastěji "Jednou si pět oveček postavilo domeček". Největší problémy dělalo dětem správně určit čtyři základní geometrické tvary - kruh, trojúhelník, čtverec a obdélník. Ty, kterým se to bezchybně podařilo, si s úlevou oddechly. Často se však u dětí objevovalo nesprávné vyslovování některých hlásek. Doufejme, že pod vedením odborníků se řeč budoucích školáků do září stačí ještě zlepšit.

Všem zapsaným dětem přejeme hodně úspěchů ve školním roce 1999-2000 !

uč. 1. st. Marie Neřoldová