Projekt NANEČISTO

V minulém školním roce se pro předškoláky a jejich rodiče realizoval projekt Nanečisto. Jeho cílem bylo především usnadnit budoucím prvňáčkům jejich vstup do školy, pomoci rodičům orientovat se v problematice školní zralosti a začít budovat úzký vztah mezi rodinou a školou na bázi partnerství a vzájemné pomoci.

Účast v projektu byla nabídnuta rodičům všech dětí zapsaných do 1. tříd pro školní rok 1999/2000. Aktivní zájem o účast v projektu projevilo celkem 46 rodičů a jejich dětí, z nichž byly vytvořeny 2 skupiny - jakési zárodky budoucích prvních tříd (z hlediska cílů projektu je při jeho realizaci nutné, aby složení skupiny zůstalo zachováno při nástupu do l. třídy, včetně osoby třídního učitele).

V období od zápisu do konce školního roku jsme se pak v uvedených dvou skupinách scházeli vždy jednou za 14 dnů na setkáních trvajících hodinu a půl, rozdělených do dvou bloků - v prvním jsme pracovali společně s rodiči i dětmi, ve druhém pak odděleně - třídní učitelka s dětmi, a rodiče s psychologem. Jednotlivá setkání byla věnována především rozvoji složek školní připravenosti. Současně měli rodiče možnost seznámit se a svou aktivní účastí přispět do debaty nad některými tématy, která se týkala výchovných přístupů, zdravého rozvoje osobnosti dítěte, školní úspěšnosti atd.

V letošním školním roce budou setkání rodičů (dnes již faktických prvňáčků) s psychologem pokračovat besedami nad dalšími zajímavými tématy, současně se po zápise rozběhne další "přípravka" pro předškoláky zapsané na této škole.

Chci na tomto místě poděkovat třídním učitelkám nynějších 1. tříd, Růženě Petrové a Lence Korčákové, za jejich vydatnou pomoc při přípravě a realizaci projektu a za mnoho inspirujících nápadů, za podporu a pomoc děkuji také Mgr. Jiřině Majerové, která je nyní na této škole školním psychologem. Děkuji také rodičům za jejich aktivní účast a přeji nám všem (nebot' mám také syna - prvňáka), aby nám stejný elán vydržel po celou dobu školní docházky našich dětí.

Mgr. Šárka Miková, psycholog