Příjemné odpoledne v Bad Leonfeldenu
Ein angenehmer Nachmittag in Bad Leonfelden

11. března 1999

Osmnáct učitelů z naší školy přijalo pozvání spřátelené školy v Bad Leonfelden k prožití pěkného sportovního odpoledne. Původní program byl plánován na sněhu a běžkách. Sníh ale začal velice rychle tát, proto byl program vyplněn pěší turistikou a střelbou ze vzduchovky.
Achtzehn Lehrer unserer Schule erhielten eine Einladung der Partnerschule in Bad Leonfelden zu einen schönen sportlichen Nachmittag. Das ursprüngliche Progamm war geplant bei Schnee und Langlauf. Der Schnee taute sehr bald weg, deshalb wurde das Programm mit Turistik und mit Luftgewehrschießen.

. . . příště zase u nás . . .

Procházka okolní krajinou (asi 5km) kopcovitým terénem umožnila jiný pohled na známá místa. Slunečné počasí a pěkná viditelnost vydržely po celou procházku, takže zajímavé dominanty města - kostel, lázeňské domy, větrné elektrárny a ostatní pěkné stavby byly jako na dlani. Od našich přátel - kolegů učitelů - jsme se o městě dozvěděli mnoho zajímavého. Prohlédli jsme si také novou hudební školu, která byla otevřena na podzim roku 1998 v zrekonstruovaném domě u náměstí. Zajímavou byla i stavba dřevěného rodinného domu - srubu, který si rodina sama dokáže smontovat. Tento dům má vynikající izolaci, a proto mohou být obvodové zdi jen 20-25cm silné. Procházeli jsme také tichou lázeňskou zónou, kde není dovoleno nic stavět.
Der Spaziergang in der Umgebung im gebiergigen Teren ermöglichte uns besondere schöne Blicke auf die bekannten Orte. Das sonnige Wetter und die gute Sicht hielt während des ganzen Spazierganges an , somit waren die Dominanten: Kirchen, Kurgebäude, Windkraftwerke und andere schöne Bauten, wie auf der Hand. Von unseren Freunden - Lehrerkollegen erfurhen wir über die Stadt viel Interessantes. Wir besichtigsten auch die neue Musikschule, welche im Herbst 1998 nach der Rekonstruktion eines Hauses beim Stadtplatz eröffnet wurde. Interessant war auch ein Familienhaus in Holzbaum, welche sich die Familie selbst aufgebaute. Dieses Haus hat eine ausgezeichnete Isolation und deshalbt sind die Außenwände 20-25 cm stark. Wir gingen auch durch die ruhige Kurzone, wo man nicht erlaubt, zu bauen.

. . . legrace bylo jako na divokém západě . . .   . . . nejdůležitější je ta správná poloha . . .

Sportovní odpoledne v místní střelnici, suterén základní školy 1.stupně, pokračovalo soutěží ve střelbě ze vzduchovky. Nejdříve cvičně pod vedením ředitele střelnice šla rána za ránou na cvičné terče a pak se střílelo naostro o body. Jednoduché to nebylo. Kdo z nás kdy a kde naposledy střílel? Muži na vojně, ženy nikde. Soutěž začala. Muži stříleli bez podpory a ženy mohly s podporou, 5 terčů-10 zásahů a 100 možných bodů.
Der Sportnachmittag in der Orts-Shießstätte im Suteren einer Schule ging der Wettbewerb im Shießen mit dem Luftgewehr weiter. Zuerst übten wir unter der Führung des Direktors der Schießstätte und war dann ging ein Schuß nach dem anderen und nachher wurde schon um Punkte geschossen. Dies war nicht einfach. Wer von uns schoß zum leztenmal? Die Männer als Soldaten, die Frauen nie. Der Wettbewerb begann. Die Männer schossen ohne Stütze und die Frauen konnten mit Stütze. Fünf Scheiben-zehn Treffer und hundert mögliche Punkte.

. . . nejlepší trefu musí mít šéf . . .

Na začátku byla legrace, ale pak se rozpoutal boj o nastřílení co největšího počtu bodů. V klubu, odkud byl přes skleňená okna pěkný výhled na střílející, se podávalo malé občerstvení. Sčítací stroj velmi rychle ukázal počet nastřílených bodů a psaly se diplomy. Vítězkou soutěže se s počtem 83 bodů stala naše kolegyně Eva Wohlgemuthová. Obdržela pohár a diplom. Ani ostatní naši učitelé si s rakouskými kolegy nezadali a obsadili přední místa: M.Valentová - 2.místo, J.Vopat - 4.místo.
Anfangs war Spaß, aber dann ging es Kampf um die meisten geschossenen Punkte. In einem Raum, wo durch die Glaswand ein schöner Blick auf die Schiessenden war, konnte man eine kleine Erfrischung bekommen. Ein Apparat zeigte sehr schnell die Zahl der geschossenen Punkte und man schrieb dann Diplome. Die Siegerin des Wettbewerbes mit der Zahl 83 Punkte wurde unsere Kollegin Eva Wohlgemuthová. Sie bekamm einen Pokal und Diplom. Auch unsere andere Lehrer und österreichische Kollegen blieben nicht zurück und besetzten erste Plätze: Marie Valetová - 2.Platz, Jan Vopat - 4.Platz.

. . . byla to chlapská dřina . . .   . . . posezení v příjemném prostředí . . .

Celé vyhlašování výsledků moderoval rakouský ředitel školy Albert Stöbich v češtině a to velice pěkně. Přátelské posezení v pravé italské pizzerii na náměstí bylo posledním bodem programu. Vzájemné hovory v němčině a angličtině svědčily o tom, že dřívější jazykové bariéry už pomalu mizí. Další společné setkání se uskuteční u nás v Českém Krumlově.
Die Meldung der Ergebnisse moderierte der österreichische Schuldirektor Albert Stöbich in tschechisch und dies sehr schön. Das freundschaftliche gemeinsame Beinsammensein war in einer italienische Pizzeria auf dem Platz, als letzter Programmpunkt. Die gemeinsamen Gespräche in deutsch und englisch zeigten, dass die frühere Sprachbariere schon langsam verschwindet. Ein weiteres Treffen verwirklicht sich bei uns in Český Krumlov.