zpět na menu

Novinářský kroužek

Už několik let se v naší počítačové učebně scházejí děti, které se zajímají o tvorbu školního časopisu. Dobrovolně věnují svůj volný čas psaní, vymýšlení či kreslení. Na začátku školního roku se sejde „redakční rada” a malí redaktoři si rozdělí jednotlivé rubriky. Někdo rád sleduje dění ve škole, někdo umí dělat rozhovory, jiný má fantazii při psaní vymyšlených příběhů a další je schopen rovnou v počítači tvořit ilustrace k článkům. Vše si děti musí připravit předem, aby při redakční schůzce už jenom sázeli své příspěvky do computerů. Ta radost, když z tiskárny vyjede stránka s vlastním příspěvkem.....

Eva Zálohová, učitelka českého jazyka





Žákovská Knihovna


POZOR!   POZOR!   POZOR!

skvělá ŽÁKOVSKÁ KNIHOVNA

je opět otevřena každou středu od 14 do 15 hod.

V tomto RÁJI ČTENÁŘŮ najdete pohádky pro mrňousky

pověsti a příběhy pro větší školáky

dobrodružné příběhy pro pány kluky

dívčí četbu pro romantické dívky

populárně vědecké knihy pro každého

ta nejlepší zpráva na konec: pro naše školáky je půjčování ZDARMA




Ze školního časopisu ...

Dříve, než si přečtete článek, měli byste vědět, že pohádky jsou nepodložené, kdežto tento text byl napsán po dlouholetém zkoumání a bádání.

Draci

Draci 1.

Draky asi každý z vás zná, ale málokdo se s nimi setkal. Většina lidí si myslí, že draci jsou zlá a lidožravá hnusná stvoření, která zahubí vše živé. Ale draků je více druhů a členíme je na lidožrouty, stromožrouty, zvěřožrouty, princeznožrouty, hmyzožrouty a na býložravce. Nejznámější je Klamhamus obrovský ( Klamhamus Gigantus ) z čeledi princeznožravých.

Tento drak přímo zbožňuje zvukové efekty, ale nemá rád světlo. I s ocasem dosahuje délky až 10 m a průměrná výška je 30 m, pohybuje se po dvou, létá rychlostí 400 km v hodině a živí se princeznami, ( jedna princezna jim vystačí až na 1000 let ) . Posledních pět přežívajících má prý spadeno na monackou princeznu .

Lidé si často myslí, že chrlí oheň a pletou si princeznožrouty s lidožrouty. To však je veliká chyba. Drak lidožravý ( Dracus Homohamus ) je totiž o něco větší a se svými 25 m na délku a 40 m na výšku patří mezi draky největší. Žijí ve stádech a to poslední desetičlenné se vyskytuje v Bermudském trojúhelníku ( to vysvětluje časté mizení lodí a letadel ). Jsou velmi dobří letci i plavci a po zemi se pohybují po čtyřech silných nohou. Uloví jen tolik potravy, kolik zkonzumují ( 1 člověk na 1 rok ).

(na obrázku vidíte draka lidožravého)

Draci 2.

V minulém díle jsem psal o Draku lidožravém a o Klamhamu obrovském, proto se dnes dozvíte něco o hmyzožroutech a býložravcích. Nejdříve tedy o Kommouchu malém ( Kommouchus Minimus ) z čeledi hmyzožravých. Tento drak - jak vyplývá z názvu - je velmi malý, v průměru 20 cm na výšku a i s ocasem 30 cm na délku. Jeho potravu tvoří větší hmyz, převážně vážky, to napovídá, že žije u vody. Svou kořist nejprve usmrtí dávkou ohně a poté ji sežere.

Další drak, o kterém píši je býložravec Rychlojed čínský ( Makjedus čínus ) a živí se trávou a obilím. Je asi 80 cm vysoký a 40 cm dlouhý. Má více hlav od 8 do 12. Pohybuje se po celém světě a je nočním tvorem. Má smysl pro krásu, a proto vykusuje v obilí různé obrazce, o kterých si lidé myslí, že jsou tvořeny mimozemšťany.

napsal „koresspondent Dračí akademie věd“ Stanislav Valach, tř. 6.B


zpět na menu