zpět na menu

Pohár rozhlasu 1997

Konečný bodový stav družstev v celostátním finále 29. ročníku Poháru rozhlasu 1997 nás všechny potěšil.

Z celkového počtu přibližně 5000 městských škol se mladší žáci umístili na 17. místě, starší žákyně na 12. místě a největšího úspěchu dosáhlo družstvo mladších žákyň, které získalo 4. místo. Mladší žákyně Lenka Kopačková byla nejlepší ze všech závodnic v republice v hodu míčkem výkonem 53,50 m.

Gymnastický kroužek

Když jsme přišly poprvé na gymnastiku, byly jsme malé, vykulené a neohrabané dívenky. Ale brzy jsme zjistily, že tělocvičné nářadí není nášm nepřítel, a že s trochou odvahy a šikovnosti je to vlastně pro nás bezva. Jak vypadáme dneska, vidíte na fotografii.

Gymnastika je koužek pro každé dítě. Někdo chce cvičit jenom pro vlastní potěšení, někdo k tomu přidá ještě závodnickou ctižádost. Je až neuvěřitelné, co všechno za krátkou dobu i ti mrňousové dovedou. Nejvíce je baví cvičení na gymnastickém koberci, hrazdě a koze, skopičiny se dají dobře dělat na trampolínce. Že děvčata mají cvičení ráda, je vidět na každém kroku. Dělají hvězdy doslova všude - ve třídě, na chodbě, před školou i venku na trávníku.

Koncem května se nejmenší děvčata pochlubila svým uměním tak, že vystoupila před svými maminkami. Děvčata cvičila prostná a sestavy se švihadlem. Starší žákyně exhibičně vystoupily se svými vítěznými sestavami, aby všichni viděli, jak po letech cvičení lze dosáhnout i pěkného estetického zážitku. Překvapivá byla návštěvnost tohoto vystoupení. Tělocvična praskala ve švech. Akce se koná pravidelbě každý rok. Doufáme, že se příští rok přijdete podívat i Vy.

Nejtalentovanější děvčata se zúčastňují závodů. Mladší cvičí své sestavy na koberci, hrazdě, lavičce a přeskoku, starší žákyně místo lavičky mají kladinu. V letošním roce dosáhla některá děvčata ze šestých a sedmých tříd vynikajících výsledků na závodech a to i přesto, že mají pouze jednu hodinu gymnastiky týdně. Na oblastních závodech v Českém Krumlově se starší žákyně staly přebornicemi kraje a na oblastních závodech školních klubů v Táboře se staly velkým překvapením a obsadily druhé místo. V příštím roce soutěž končí republikovým kolem.

Doufáme, že se nám podaří zacvičit si v Praze. Určitě po tom touží nejlepší závodnice A.Bukáčková, N.Černá, T.Pavelcová, K.Kolářová, E.Mariňáková, H.Vobrová, I.Dvořáková, P.Tůmová, L.Kopačková, M.Růzhová.

A jak my děvčata říkáme, na gymnastiku se musí s chladnou hlavou a dobrou náladou.

Iva Dvořáková, tř. 7.A
Hana Vobrová, tř. 6.C
Eva Mariňáková, tř. 6.C

Další sportovní aktivity školy

I když je škola již několik let spojována s pojmem tříd matematických a sportovních tříd volejbalových, získává uznání i všestrannou sportovní činností. Nejen v hodinách tělesné výchovy, ale i v řadě zájmových kroužků se věnujeme různým sportům - gymnastice, atletice, basketbalu, floorbalu, malé kopané, stolnímu tenisu a dalším. I v těchto sportech se zúčastňujeme sportovních soutěží v rámci okresu i kraje. Namátkou vybíráme: basketbal - 2. místo v okresní soutěži dívek, floorbal - 3. místo v okresní soutěži mladších i starších dívek.

Základem každé další činnosti je atletika. Proto se jí pravidelně věnujeme v hodinách tělesné výchovy i v atletickém kroužku. I v tomto školním roce jsme se zúčastnili několika velkých soutěží. V prosinci to byla Mikulášská laťka ve Větřní, kde první místo obsadily M.Machová z 9.B a V.Vávrová z 8.B, druhé místo vybojovaly V.Pártlová z 5.C, P.Tůmová ze 7.B a Z.Malkovský z 9.A a třetí místo patřilo I.Dvořákové ze 7.A.

20.-21. května jsme se zúčastnili 37. okresní olympiády mládeže v atletice. Zároveň s olympiádou proběhla i soutěž družstev „Pohár rozhlasu“. Družstvo mladších žáků, mladších žákyň a družstvo starších žákyň získalo 1. místo a družstvo starších žáků 3. místo v okrese.

4. června 1997 bylo pozváno šest nejlepších škol kraje do krajského kola, které se konalo v Jindřichově Hradci. Naše škola měla tři zástupce. Družstvo mladších žákyň se umístilo v kraji na 1. místě a porazilo i Sportovní gymnázium z Českých Budějovic. Všechny žákyně podaly výborné výkony a některé si zlepšily i své osobní rekordy. (A.Sládková - 60 m za 8,8 s a skok daleký 449 cm, I.Dvořáková - výška 135 cm a skok daleký 440 cm, H.Vobrová a V.Panušková v běhu na 800 m, P.Tůmová - výška 133 cm, L.Kopačková - výška 133 cm a hod míčkem 53,50 m, což bylo nejvíce v kraji).

I další děvčata M.Gubániová, M.Porkristlová, V.Míková pomohly zlepšit bodové hodnocení družstva o 240 bodů - celkem 5113 bodů. Družstvo starších žákyň obsadilo v kraji 3. místo. Také ony zlepšily bodové hodnocení o 380 bodů (5681 bodů) proti okresnímu kolu. Pěkné výkony podaly zejména M.Mihalyová, J.Černá a M. Ungerová v běhu na 800 m, V.Vávrová zlepšila osobní rekord ve skoku dalekém na 469 cm a 1. a 2. místo ve skoku vysokém obsadila M.Machová (145 cm) a I.Návarová (140 cm). Družstvo tvořily i H.Janoušková a A.Holubová.

Družstvo mladších žáků obsadilo v kraji 3. místo. J.Němec opět zlepšil svůj osobní rekord ve skoku dalekém na 479 cm, M.Dušák hodil míčkem 53,90 m a Z.Hejl 54,25 m, J.Lippl skočil do dálky 420 cm, J.Sluka zaběhl 1000 m za 3:48,8 s a O.Lukeš 60 m za 8,7 s. Na úspěchu družstva se podílel svým výkonem i D.Šteker.