Zprovoznění intranetu a internetu

15.02.1998

V současné době se nám konečně podařilo rozjet síť tak, aby to "k něčemu bylo" :-)). Vytvořili jsme sadu stránek na intranetu, které mohou využívat jak žáci, tak učitelé, pro získávání celé řady důležitých informací. Jejich momentální objem je asi kolem 10 MB a podle zájmu budou dále bobtnat. Prostřednictvím intranetu můžeme pomocí připravených odkazů snadno vstupovat i do vnějšího světa internetu.

Na intranetu máme leccos - od rozvrhu jednotlivých tříd i jednotlivých učitelů, přes informace o plánovaných, probíhajících i proběhlých akcích až k veškerým dostupným informacím potřebným pro rozhodování vycházejících žáků při volbě dalšího studia na středních školách. Stránky některých středních škol jsou pro rychlý přístup staženy na našem interním serveru a na řadu dalších středních škol jsou zde odkazy. Žáci si tak mohou vyhledat o vybraných školách vše, co o sobě tyto školy dávají vědět.
Docela dobrým řešením by bylo, kdyby střední školy kromě jistě nákladných prospektů měly svou stručnou prezentaci vytvořenou i ve fortmátu HTML a poskytly nám ji například e-mailem. Co vy na to, SŠ ? ;-)

Novinářský kroužek, který na škole pracuje, se bude stále více zaměřovat na zpracovávání aktuálních informací přímo do inetu uvnitř školy i zveřejňování těch nejzajímavějších na externích stránkách.

Je zde možnost, aby se mohli na svých stránkách představit i někteří šikovní žáci školy. I takové máme :-)))

Samozřejmě budeme moci od nynějška využívat možností internetu i přímo ve výuce, ať již studiem informací umístěných na intranetu na našem serveru nebo sledováním aktuálních informací "venku na síti". O rozšiřování jazykových znalostí a komunikaci s našimi přáteli v rakouském Bad Leonfeldenu a v německém Hauzenbergu se snad ani není třeba dále rozepisovat. Dnešní generace má opravdu hodně před sebou ...

BUDOUCNOST JE NAŠE !

Mgr. Jan Kříž :-))

Prázdniny v síti . . .

25.2.1998

Mnozí strávili jarní prázdniny v posteli s chřipkou, my jsme je strávili ve škole na internetu !!!

Akce, kterou se podařilo realizovat, se setkala s poměrně velkým zájmem. Díky tomu, že připojení na internet konečně dosahuje alespoň jakés takés rychlosti :-) a hlavně už nepadá :-))), mohli jsme zkusit uspořádat první velkou akci. První tři dny prázdnin měla učebna výpočetní techniky dveře dokořán pro všechny zájemce. Ti měli možnost se už celý týden předtím zapsat do rozpisu na nástěnce na daný den i čas k vybranému počítači.

První den proběhl dost ponuře. Jakýsi zedník na krumlovském zámku vypnul kdesi elektriku a asi mu nedošlo, že způsobí informační katastrofu a půl světa - tedy nás ;-) - tím odstřihne od informačního ráje. Na internet jsme se sice celé dopoledne nedostali, ale jsme natolik otrlí, že jsme dokázali počítače využít i jinak. Na nás si zedníci nepřijdou !

Druhý den už byl podstatně veselejší. Ráno jsme se připojili a až do odpoledne měl modem co dělat. Šest až osm obsazených počítačů v učebně znamenalo poměrně solidní hukot v drátech telekoumu a všichni byli spokojení :-), protože pomalostí našich dědečkovských počítačů jsme dostatečně vycvičeni k nadpozemské trpělivosti ;-). Největší zájem byl o Akta X a o filmy, především o Titanic. Další se většinou zajímali o herce, zpěváky a hokejisty z celého světa. Každý měl samozřejmě možnost si nalezené texty a obrázky vytisknout na síťové babičkovské tiskárně nebo stáhnout na diskety. Pro značný zájem a jako odčinění pondělka jsme se rozhodli, že vyhrazený čas prodloužíme a někteří v učebně zůstali místo do oběda až do dvou hodin odpoledne :-))).

Třetí den byl neopakovatelný. Už proto, že tolik surfařů najednou tam už prostě být nemůže. Protože to bylo prvně, ověřili jsme si, že datová propustnost linek je omezená a celou třídu (! v jednu chvíli i 15 PC!) to prostě neutáhne. Možná by utáhlo, ale rychlost natahování dat byla hlemýždí :-((( a protože čas jsou i peníze, někteří z přítomných byli chvílemi i lehce otrávení, než se dostali k hledanému informačnímu soustu. V zájmu zúčastěných bude příště jejich počet omezen. Přesto se to dopoledne setkalo s velkým zájmem a ten, kdo přišel s určitým cílem a hledal nějakou konkrétní věc, byl určitě spokojen. Tentokrát někteří zasvěcení využili možnosti, která se nabízela a věnovali čas tomu, že si zřídili svou vlastní elektronickou poštovní schránku (mailbox :-) ) nebo začali budovat svou vlastní domácí stránku (homepage :-) ) na veřejně a zdarma přístupných serverech. Skoro polovina učebny zůstala proti plánu plná zase až do odpoledne.

Příští akci plánujeme na velikonoční prázdniny
a protože už máme nějaké zkušenosti,
bude to určitě SUPER :-))))))))

Mgr. Jan Kříž :-))