ŠVP platný od šk. rok 2020–2021, v. 14.1

Očekávané výstupyUčivo

žák:

Český jazyk

Pravopis – správná aplikace gramatických pravidel, používání gramatických přehledů, tabulek, nácvik orientace v nich, nácvik ústního zdůvodňování, práce s chybou – vyhledání, oprava. Sloh – příprava slohových prací, využití kompenzačních mechanismů. Čtení – rozvoj efektivního způsobu čtení pro vlastní učení. Četba – rozvoj slovní zásoby, porozumění textu, orientace v textu, reprodukce textu (problémy se čtením odborného textu). Mluvnice – tvarosloví, aplikace gramatických pravidel do písemné podoby, větný rozbor.

Matematika

Pochopení vztahu mezi čísly a konkrétním množstvím, pochopení smyslu slovní úlohy, zadání, formulace odpovědi prostorové a plošné vztahy v geometrii, analogie, časové souvislosti, číselné řady sestupné, vzestupné, pamětné počítání včetně násobilky, dělení, matematické vzorce, jejich vštípení, výbavnost, použití.

Cizí jazyk

Čtení – rozvoj efektivního způsobu čtení pro vlastní učení, porozumění textu, zapamatování si slov – rozvoj slovní zásoby, akustická a grafická podoba slova při stejném obsahové významu, neobvyklá výslovnost, neobvyklý pravopis.

Naukové předměty

Získávání informací čtením, samostatná práce s textem, psaní výpisků z textu, správný zápis informací do sešitu pro další učení, odborné termíny.

Přírodovědné předměty

Osvojování si definic, vzorců, aplikace naučených definic, vzorců, symbolika písmen a číslic, odborné termíny.