ŠVP pro šk. rok 2018–2019, v. 12.1

Iva Hermannová, 3+1  týdně, P
Množiny bodů dané vlastnosti

žák:

• Zdůvodňuje a využívá polohové a měřitelné vlastnosti základních rovinných útvarů při řešení úloh a jednoduchých praktických problémů, využívá potřebnou matematickou symboliku
  • Využívá pojem množina bodů dané vlastnosti k charakteristice útvarů a k řešení polohových a nepolohových konstrukčních úloh
  • Analyzuje a řeší aplikační geometrické úlohy s využitím osvojeného matematického aparátu

• Jednoduché konstrukční úlohy
• Thaletova kružnice
• Tečny ke kružnici
• Konstrukční úlohy s využitím množin bodů dané vlastnosti

Výrazy
Dotace učebního bloku:   34

žák:

• Matematizuje jednoduché reálné situace s využitím proměnných, provádí rozklad mnohočlenu na součin pomocí vzorců a vytýkáním, provádí početní operace s lomenými výrazy

• Úpravy výrazů
• Rozklad výrazu na součin (vytýkáním, pomocí vzorců)
• Lomený výraz
• Podmínky řešitelnosti
• Početní operace s lomenými výrazy

Rovnice a soustavy rovnic
Dotace učebního bloku:   36

žák:

• Formuluje a řeší reálnou situaci pomocí rovnic a jejich soustav
  • Analyzuje a řeší jednoduché problémy, modeluje konkrétní situace, v nichž využívá matematický aparát v oboru reálných čísel

• Lineární rovnice
• Soustavy dvou lineárních rovnic se dvěma neznámými
• Slovní úlohy řešené pomocí soustav lineárních rovnic

Průřezová témataPřesahy doPřesahy z

Fyzika

Pohyb tělesa

Fyzika

Vnitřní energie. Teplo

Chemie

Směsi

Finance a ekonomika

Peníze

Funkce

žák:

• Vyhledává, vyhodnocuje a zpracovává data
  • Porovnává soubory dat
  • Vyjádří funkční vztah tabulkou, rovnicí nebo grafem
  • Matematizuje jednoduché reálné situace s využitím funkčních vztahů

• Pojem funkce
• Lineární funkce
• Ryze kvadratická funkce (rozšiřující učivo - nepovinné)
• Goniometrické funkce (rozšiřující učivo - nepovinné)

Průřezová témataPřesahy doPřesahy z

Tabulkový editor

Podobnost
Dotace učebního bloku:   10

žák:

• Využívá k argumentaci a při výpočtech věty o shodnosti a podobnosti trojúhelníků

• Podobnost
  • Věty o podobnosti

Tělesa

žák:

• Určuje a charakterizuje základní tělesa a analyzuje jejich vlastnosti
  • Odhaduje a vypočítá objem a povrch těles
  • Načrtne a sestrojí sítě základních těles
  • Načrtne a sestrojí obraz jednoduchých těles v rovině

• Kužel
• Jehlan
• Koule
• Povrch a objem těles

Klíčové kompetence

Kompetence k učení
  • 9. Podle svých zkušeností volí nejefektivnější metody a způsoby učení a vědomě je používá.
  • 9. Ovlivňuje postup výuky a učení tak, aby pro něj byly přínosné, aktivně žádá objasnění problému, zajímá se o alternativní zdroje informací.
  • 9. Vysvětlí smysl toho, proč si osvojuje a zpracovává různé druhy poznatků a dovedností a jak by se daly využít v dalším studiu i v bůžném životě.
  • 9. Realisticky odhadne, zda jeho vědomosti nebo dovednosti dostačují pro plnění úkolu, sám rozpozná, co se potřebuje ještě doučit.
Kompetence k řešení problémů
  • 9. Porozumí problému, pojmenuje ho, uvědomí si problém podle svých schopností, zkušeností a aktivně řeší problém, v případě nedostatku zkušeností (využívá) vyhledává potřebné informace směřující k cíli.
  • 9. Umí rozpoznat, zda problém vyřešil správně, tj. porovná svůj výsledek s úkolem, který pojmenoval na počátku, v případě neúspěchu analyzuje svůj postup a hledá nové řešení.
  • 9. Provede experiment a zaznamená jeho postup a výsledky.
  • 9. Samostatně objektivně zhodnotí úspěšnost řešení problému a vyhodnotí výsledky práce.
Kompetence sociální a personální
  • 9. Dodržuje zásady slušného a společenského chování, vhodně a taktně jedná přiměřeně situaci, umí najít své chyby, poučit se z nich a posiluje své silné stránky.
  • 9. Toleruje rozdílnosti (sociálně slabí, hendikepovaní, etnické skupiny, různé somatotypy, atd.), zastane se hendikepovaných a vytváří podmínky pro rovnocennou spolupráci.
  • 9. Vědomě ovládá své emoce, nevyvolává konflikty, umí předvídat možné situace, domýšlet důsledky chování a zodpovědně jednat, aby dosáhl pocitu sebeuspokojení a sebeúcty a mohl být hrdý na svou školu.